more_horiz
Wiadomości

TikTok zagrożeniem dla bezpieczeństwa? Kanadyjczycy przyglądają się chińskiej aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 05:15
Jak poinformował szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau, wywiad elektroniczny Kanady bada, jakie zagrożenia może stwarzać dla bezpieczeństwa kraju używanie TikToka.
Kanadyjski wywiad analizuje możliwe zagrożenia ze strony TikToka
Kanadyjski wywiad analizuje możliwe zagrożenia ze strony TikTokaFoto: XanderSt / Shutterstock.com

- Ludzie mają obawy związane z TikTokiem. Myślę, że oczywiście przyglądają się sprawie bardzo uważnie - powiedział Trudeau, odnosząc się do pytań dziennikarzy w sprawie planów zakazu używania TikToka w USA. Dodał, że Communications Security Establishment (CSE – wywiad elektroniczny) analizuje kwestie bezpieczeństwa związane z TikTokiem, a rząd Kanady obserwuje decyzje podejmowane w USA.

Publiczny nadawca CBC cytował maila otrzymanego z TikToka, w którym podkreślono, że firma nigdy nie przekazywała danych kanadyjskich użytkowników aplikacji rządowi Chin i nigdy by tego nie zrobiła, ponieważ dane kanadyjskich użytkowników są przechowywane na serwerach w USA i Singapurze.

Zakaz TikToka w USA?

Amerykański Senat przegłosował w środę prawo zabraniające pracownikom federalnym korzystania z chińskiej aplikacji TikTok. Przyczyną są obawy, że Pekin może wykorzystać popularny program do szpiegowania Amerykanów z tego względu, że w Chinach istnieje prawny wymóg dla firm przekazywania rządowi danych, do których rząd chce mieć dostęp.

To właśnie chińska firma – ByteDance – jest właścicielem TikToka. Wcześniej około 12 stanów USA podjęło podobne działania.

Reprezentujący Partię Republikańską senator Marco Rubio we wtorek przedstawił projekt ustawy mającej na celu całkowite zakazanie TikToka w USA. Dyrektor FBI Chris Wray stwierdził w zeszłym miesiącu, że amerykańskie operacje TikTok budzą obawy o bezpieczeństwo narodowe.

Czytaj także:

ms

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także