Kim straszy Seul. Będą wspólne ćwiczenia nuklearne Korei Płd. z USA?

Jak oświadczył prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol, w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej na linii Seul-Waszyngton prowadzone są dyskusje dotyczące możliwości przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń z udziałem elementów amerykańskich sił nuklearnych

2023-01-02, 10:47

Kim straszy Seul. Będą wspólne ćwiczenia nuklearne Korei Płd. z USA?
Prezydent Korei Południowej: rozmawiamy z USA o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych. Foto: Kim Jae-Hwan / Zuma Press / Forum

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un określił niedawno Koreę Płd. jako "niewątpliwego wroga", zapowiedział "wykładnicze zwiększenie" produkcji głowic jądrowych, a północnokoreańskie drony po raz pierwszy od pięciu lat naruszyły południowokoreańską przestrzeń powietrzną.

W 2022 roku Korea Płn. przeprowadziła też rekordową liczbę prób rakietowych. Jun wezwał do przygotowań na wypadek wojny i ostrzegał Pjongjang, że odpowiedź sojuszu Korei Płd. i USA na użycie broni jądrowej byłaby "stanowcza i przytłaczająca".

"Rozszerzone odstraszanie"

- Broń nuklearna należy do Stanów Zjednoczonych, ale planowanie, dzielenie się informacjami, ćwiczenia i trening powinny być prowadzone wspólnie przez Koreę Południową i Stany Zjednoczone - powiedział Jun Suk Jeol w rozmowie z dziennikiem „Dzoson Ilbo”.

Prezydent oświadczył, że wspólne planowanie i ćwiczenia miałyby na celu bardziej skuteczne wdrożenie amerykańskiej strategii "rozszerzonego odstraszania", a Waszyngton również "dość pozytywnie" odnosił się do tego pomysłu.

REKLAMA

Termin "rozszerzone odstraszanie" odnosi się do zdolności amerykańskiej armii, szczególnie sił nuklearnych, do odstraszania ataków na sojuszników USA – przypomina agencja Reutera.

Rzecznik Pentagonu, na pytanie o wypowiedź Juna, odparł: "Nie mamy dziś niczego do ogłoszenia". Zaznaczył, że sojusz z Koreą Płd. pozostaje "solidny jak skała".

Czytaj również:

Wzrost napięć na Półwyspie Koreańskim

Relacje pomiędzy oboma państwami koreańskimi są bardzo trudne od dziesięcioleci, ale napięcia dodatkowo nasiliły się, gdy w maju 2022 roku prezydenturę w Korei Płd. objął Jun, zapowiadając utwardzenie stanowiska wobec komunistycznego sąsiada. Jego poprzednik Mun Dze In deklarował dążenie do pojednania i współpracy.

REKLAMA

Wzrost liczby prób rakietowych i gróźb nuklearnych Pjongjangu wywołał w Korei Płd. dyskusję na temat możliwości opracowania przez ten kraj własnego arsenału jądrowego. W wywiadzie dla "Dzoson Ilbo" Jun oświadczył jednak, że przestrzeganie traktatu o nieproliferacji broni nuklearnej pozostaje ważne.

Zdaniem komentatorów nasilenie północnokoreańskich testów rakietowych i zaostrzenie retoryki Pjongjangu były z jednej strony przejawem frustracji z powodu zacieśnionej pod rządami Juna współpracy wojskowej Korei Płd. z USA, a z drugiej – mogą być próbą wymuszenia ustępstw w sprawie nałożonych na Koreę Płn. międzynarodowych sankcji gospodarczych. Eksperci spodziewają się dalszej eskalacji w pierwszych miesiącach 2023 roku.

ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej