more_horiz
Wiadomości

"Podwójnie niebezpieczne". Michał Bruszewski o wydaleniu ambasadora Estonii z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 12:15
- Estonia, Łotwa, Litwa, to państwa, które wiedzą, jakim zagrożeniem jest polityka rosyjska, w tym dotycząca wykorzystania mniejszości rosyjskiej na ich terytoriach - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert Defence24 Michał Bruszewski. - 20 tys. Rosjan mieszkających w Estonii może, w jakimś sensie, podlegać służbie w wojsku rosyjskim - dodał. 
W ocenie gościa PR24, informacje o wydaleniu ambasadora Estonii są niebezpieczne
W ocenie gościa PR24, informacje o wydaleniu ambasadora Estonii są niebezpieczneFoto: Oleg Kliucharev/ Shutterstock

Rosja wydaliła ambasadora Estonii. Dyplomata ma opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej do 7 lutego. Działania Moskwy są odpowiedzią na decyzję estońskiego MSZ, które poleciło Rosji zredukowanie liczby personelu ambasady w Tallinie.

- Takie informacje są bardzo niebezpieczne - ocenił w Polskim Radiu 24 Michał Bruszewski z portalu Defence24. - Oczywiście reperkusje dyplomatyczne Rosja będzie stosowała wobec państw, które nie tylko są w NATO, ale też wspierają Ukrainę w jej obronie. Jednak w przypadku państw bałtyckich - jak Estonia - to jest to podwójnie niebezpieczne - wskazał. 

Sprawa mniejszości rosyjskiej

Pytany o związek z przekazaniem swoich haubic Ukrainie przez rząd w Tallinie, gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że krok Estonii jest godny pochwały. Zwrócił uwagę na obecność w tym kraju mniejszości rosyjskiej, która jest nielojalna. Przywołał informacje, które pokazują, że "20 tys. Rosjan mieszkających w Estonii, w jakimś sensie może podlegać służbie w wojsku rosyjskim". 

- Estonia, Łotwa, Litwa, to państwa, które wiedzą, jakim zagrożeniem są możliwości polityki rosyjskiej, w tym polityka wykorzystania mniejszości rosyjskiej na ich terytoriach - zaznaczył Michał Bruszewski. 

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
22:24 Michał-Bruszewski--[PR24]PR24 (mp3) 23 styczeń 2023 11_06_39.mp3 Michał Bruszewski: deklaracje o wydaleniu ambasadora Estonii z Moskwy są bardzo niebezpieczne ("Temat dnia/ Gość PR24")

Kreml zarzuca rusofobię

W komunikacie rosyjskie MSZ zarzuciło Estonii "rusofobię" i "wrogość wobec Rosji". Takie same oskarżenia Moskwa na szczeblach oficjalnym i propagandowym kieruje pod adresem wszystkich państw, które sprzeciwiają się rosyjskiej agresji na Ukrainę.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«


Od początku inwazji kraje Unii Europejskie i Stany Zjednoczone ograniczyły kontakty z Rosją do niezbędnego minimum. Zaostrzono też przepisy wizowe dla Rosjan. Z Rosji wycofało się kilkaset zachodnich firm, a rosyjskie firmy oraz Rosjanie odpowiedzialni za napaść na Ukrainę zostali obłożeni sankcjami. Jednocześnie trwają prace nad powołaniem międzynarodowego trybunały karnego, przed którym mieliby stanąć wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne.

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyMagdalena Złotnicka

Gość: Michał Bruszewski (Defence24)

Data emisji: 23.01.2023

Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24, IAR/ mbl

kor

Zobacz także

Zobacz także