more_horiz
Wiadomości

Unijny fundusz na dozbrajanie Ukrainy. Szef dyplomacji UE: jest nadzieja na jego zwiększenie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 09:31
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że jest nadzieja na wstępne porozumienie dziś w sprawie zwiększenia funduszu na dozbrojenie Ukrainy. Po godzinie 10.00 rozpocznie się w Brukseli spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. W jego trakcie odbędzie się dyskusja na temat funduszu.
Szef dyplomacji UE: jest nadzieja na wstępne porozumienie ws zwiększenia funduszu na dozbrojenie Ukrainy
Szef dyplomacji UE: jest nadzieja na wstępne porozumienie ws zwiększenia funduszu na dozbrojenie UkrainyFoto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała w ubiegłym tygodniu, że Węgry blokują zwiększenie puli funduszu o pół miliarda euro do 3 miliardów 600 milionów euro.

Kraje, które wysyłają uzbrojenie na Ukrainę mogą później przesyłać rachunki do Brukseli i ubiegać się o zwrot wydatków oraz ponoszonych kosztów transportu. Pieniądze mają być wypłacane właśnie z Europejskiego Funduszu Pokojowego, który został uruchomiony w marcu ubiegłego roku i co jakiś czas był zwiększany o pół miliarda euro. Teraz ma być zwiększony po raz siódmy.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że od marca ubiegłego roku Polska przesłała faktury na ponad 2 miliardy 200 milionów euro, najwięcej ze wszystkich unijnych państw. Na razie jednak otrzymała niecałe 30 milionów euro zwrotu.

Czytaj również:

[SALON POLITYCZNY TRÓJKI] Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz gościem Programu 3 Polskiego Radia

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także