more_horiz
Wiadomości

Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. "Jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak blisko"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 20:55
Komisja Europejska zaoferowała Ukrainie ściślejszą współpracę w kilku sektorach - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. Ursula von der Leyen: jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak blisko
Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. Ursula von der Leyen: jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak bliskoFoto: shutterstock.com/PP Photos

Ogłosiła to szefowa Komisji Ursula von der Leyen podczas wizyty w Kijowie z 15 komisarzami, po konsultacjach z ukraińskim rządem.

- Jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak blisko. Dziś uzgodniliśmy dalszą integrację Ukrainy z naszym jednolitym rynkiem i włączenie jej do kluczowych unijnych programów - podkreśliła szefowa Komisji.

Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. Co się zmieni?

Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje przedłużenie o rok wolnego handlu bez taryf i limitów, które zostały zniesione po rosyjskiej napaści. - Chodzi o to, by ukraińskie produkty docierały na unijny rynek bez ograniczeń także w 2023 r. - dodała przewodnicząca Komisji.

Ta propozycja musi być jeszcze zaakceptowana przez kraje członkowskie. Zniesienie wszystkich ograniczeń w handlu, a także korytarze solidarnościowe umożliwiające eksport produktów rolnych z zablokowanych przez Rosję czarnomorskich portów, doprowadziły w ostatnim czasie do niekontrolowanego wzrostu importu z Ukrainy do Unii - przede wszystkim zboża. To wywołało niepokój rolników w Polsce i krajach graniczących Ukrainą. Pojawiły się propozycje wprowadzenia klauzul zabezpieczających.

Posłuchaj
00:57 12180049_1.mp3 KE oferuje Ukrainie ściślejszą współpracę w kilku sektorach - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Kolejna obietnica złożona w Kijowie to zniesienie opłat roamingowych na wzór przepisów obowiązujących w Unii, dzięki którym za rozmowy z telefonów komórkowych, wysyłane SMS-y, czy internet w komórce obywatele Ukrainy płaciliby na terenie Wspólnoty tyle samo co u siebie w kraju. Na razie obowiązują doraźne umowy w tej sprawie operatorów telekomunikacyjnych unijnych i ukraińskich.

- Jestem przekonana, że wkrótce przepisy likwidujące opłaty będą już wprowadzone na stale - dodała Ursula von der Leyen. Ponadto Komisja zaproponowała współpracę w takich sektorach jak m.in. telekomunikacja, zamówienia publiczne, ochrona konsumentów, czy nauka.

Czytaj także:


IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także