more_horiz
Wiadomości

"Tu pisze się przyszłość naszego kontynentu". Szefowa KE zapewnia o wsparciu dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 16:00
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła w Kijowie, że Unia będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba. Ursula von der Leyen zapowiedziała postawienie rosyjskich zbrodniarzy przed sądem i pomoc w odbudowie kraju. Szefowa Komisji jest w Kijowie wraz z delegacją kilkunastu komisarzy na konsultacjach z ukraińskim rządem - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Przewodnicząca KE w Kijowie zapewniła Ukrainę o wsparciu tak długo jak będzie trzeba
Przewodnicząca KE w Kijowie zapewniła Ukrainę o wsparciu tak długo jak będzie trzebaFoto: PAP/Viktor Kovalchuk

- Europa stoi u boku Ukrainy od pierwszego dnia, bo wiemy, że tu pisze się przyszłość naszego kontynentu. Wiemy, że walczycie nie tylko o siebie. Stawką jest wolność. To walka demokracji z autorytaryzmem. Putin próbuje zaprzeczać istnieniu Ukrainy, ale zamiast tego ryzykuje przyszłość Rosji. Nasza dzisiejsza obecność w Kijowie daje bardzo wyraźny sygnał: cała Unia Europejska stoi po stronie Ukrainy. Będziemy bronić Ukrainy, tak samo, jak bronimy praw podstawowych i poszanowania prawa międzynarodowego - powiedziała szefowa Komisji.

Sankcje na Rosję

Potwierdziła prace nad dziesiątym pakietem sankcyjnym wobec Rosji i podkreślała, że dotychczasowe restrykcje uderzyły w Moskwę znacząco. - Dzisiaj Rosja płaci wysoką cenę, ponieważ nasze sankcje niszczą jej gospodarkę, cofając ją o pokolenie. Pułap cenowy na ropę naftową kosztuje już Rosję około 160 milionów euro dziennie i będziemy dalej zwiększać presję. Wprowadzimy wraz z naszymi partnerami z G7 dodatkowy pułap cenowy na rosyjskie produkty ropopochodne, a do 24 lutego, dokładnie rok od rozpoczęcia inwazji, zamierzamy wprowadzić dziesiąty pakiet sankcji - dodała Ursula von der Leyen.

Na razie jednak Komisji nie przedstawiła projektu dziesiątego pakietu sankcji, choć Polska wraz z krajami bałtyckimi domaga się tego od początku stycznia. Te państwa uważają też, że nie ma powodu czekać kilka tygodni i że sankcje powinny być uzgodnione natychmiast. Przewodnicząca Komisji zapowiedziała też dalsze prace nad pociągnięciem do odpowiedzialności zbrodniarzy rosyjskich.

- Prokuratorzy z Ukrainy i Unii Europejskiej już współpracują. Zbieramy dowody i mam przyjemność ogłosić, że w Hadze powstanie międzynarodowe centrum ścigania zbrodni agresji na Ukrainie - dodała szefowa Komisji.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także