more_horiz
Wiadomości

Szczyt UE-Ukraina. Bruksela obiecuje wsparcie, ale brak deklaracji ws. negocjacji członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 16:21
Unia Europejska obiecuje Ukrainie wsparcie, ale nie składa żadnych deklaracji dotyczących negocjacji akcesyjnych czy samego członkostwa we Wspólnocie. Na zakończenie szczytu Unia Europejska-Ukraina w Kijowie przyjęta została deklaracja dotycząca współpracy. To pierwszy szczyt od czasu rosyjskiej napaści i pierwszy od przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii.
UE obiecuje Ukrainie wsparcie, ale nie składa deklaracji dotyczących negocjacji członkowskich
UE obiecuje Ukrainie wsparcie, ale nie składa deklaracji dotyczących negocjacji członkowskichFoto: Mariana Serdynska/Shutterstock

Ukraina wysłała wniosek o członkostwo kilka dni po rosyjskiej napaści. W ekspresowym tempie, bo już w czerwcu, uzyskała status kraju kandydującego. Teraz władze w Kijowie oczekują, że do końca roku rozpoczną negocjacje członkowskie. Ale Wspólnota do niczego się nie zobowiązuje i nie przedstawia żadnych konkretnych terminów, także jeśli chodzi o możliwą akcesję.

W deklaracji przyjętej na zakończenie szczytu napisano, że decyzję o dalszych krokach Unia podejmie po spełnieniu przez Ukrainę wymogów dotyczących praworządności, walki z korupcją czy reform w sądownictwie. Jest również zapis ogólny o tym, że Unia wspiera dalszą integracją europejską Ukrainy.

Wsparcie finansowe, polityczne i wojskowe

Wspólnota obiecuje natomiast wsparcie finansowe, polityczne i wojskowe. Już wczoraj padła deklaracja o zwiększeniu o połowę - do 30 tysięcy - liczby ukraińskich żołnierzy, którzy zostaną wyszkoleni w ramach unijnej misji. O kolejne pół miliarda euro ma być zwiększony fundusz na dozbrojenie Ukrainy.

Posłuchaj
00:56 12181567_1.mp3 UE obiecuje Ukrainie wsparcie, ale nie składa deklaracji dotyczących negocjacji członkowskich. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Padła obietnica przedłużenia o rok wolnego handlu znoszącego cła i taryfy na ukraińskie towary trafiające na unijny rynek oraz zniesienia dodatkowych opłat roamingowych dla obywateli Ukrainy za połączenia telefoniczne, smsy czy internet w komórce na terenie Unii. Jest również zapowiedź włączenia Ukrainy do unijnego systemu płatności w euro.

Zobacz także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także