more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Szewach Weiss. Były ambasador Izraela zmarł w wieku 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 13:12
W wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego. Informację o jego śmierci podał redaktor dziennika Haaretz, Ofer Aderet. Pogrzeb Szewacha Weissa odbędzie się jutro na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. 
Nie żyje Szewach Weiss.
Nie żyje Szewach Weiss.Foto: PAP/Mateusz Marek

Polska ambasada w Izraelu żegna Szewacha Weissa. "Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu, Ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela, odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Niech spoczywa w pokoju" - głosi wpis na Twitterze polskiej ambasady w Izraelu.

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu (obecnie Ukraina), w rodzinie żydowskiej. Po wkroczeniu Niemców, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Najpierw ukrywali się u Ukrainki, Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali, a następnie u innej Polki Marii Potężnej.

W 1947 roku rodzina Szewacha Weissa wyemigrowała do Izraela. W latach 60. ubiegłego wieku służył w izraelskiej armii, skończył studia i oddał się pracy naukowej, a następnie polityce. Weiss był członkiem Knesetu przez 18 lat, od 1981 do 1999. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu

"Zasłużony dla Kultury Polskiej" 

Na początku XXI wieku był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000 - 2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji w Polsce brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego biegła znajomość języka polskiego.

Uhonorowano go odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w uznaniu zasług na rzecz pogłębienia zrozumienia między Polakami i Żydami, niwelowania wzajemnych uprzedzeń oraz pielęgnowania wspólnego dziedzictwa i tradycji.

Zasłynął jako autor kilkudziesięciu książek o tematyce politycznej, socjologicznej, a także dotyczących II wojny światowej oraz adresowanych do dzieci i młodzieży. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, publikował w wielu polskich dziennikach i czasopismach. Od kilku lat współpracował regularnie z tygodnikiem "Wprost", a także publikował komentarze w "Rzeczpospolitej".

Order Orła Białego

W 2004 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował Weissa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego - "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael".

Weiss był doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Posłuchaj
00:29 12182958_2.mp3 Szewach Weiss o polsko-żydowskiej wspólnej historii (IAR)

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Szewach Weiss: Polska ma mnóstwo zalet, mam tutaj wielu przyjaciół

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także