more_horiz
Wiadomości

Syria: władze zgadzają się na pomoc na terenach rebeliantów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 15:15
Władze Syrii zgodziły się na dostarczenie pomocy humanitarnej po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi na tereny kontrolowane przez rebeliantów. Poinformowały o tym państwowe media w Damaszku.
Jest zgoda władz w Damaszku. Pomoc dotrze na tereny kontrolowane przez rebeliantów
Jest zgoda władz w Damaszku. Pomoc dotrze na tereny kontrolowane przez rebeliantówFoto: shutterstock.com/fpolat69

Trwająca od 12 lat w tym kraju wojna sprawiła, że przez ostatnich kilka dni, około 4 milionów osób na północy Syrii pozbawionych było jakiejkolwiek pomocy po trzęsieniu ziemi. Prowincja Idlib w północnej Syrii jest jedynym miejscem w kraju, którego nie kontroluje rząd w Damaszku.

Otwarto drogi

Władze od wielu miesięcy blokowały ten region i nie wpuszczały tam pomocy, mimo, że w Idlib mieszka około 4 milionów osób. Kilka dni o trzęsieniu ziemi rząd zgodził się otworzyć drogi do Idlib. Do tej pory docierały tam jedynie niewielkie ilości pomocy od strony tureckiej.

Wiadomo, że straty w Syrii po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi są ogromne. ONZ szacuje, że domy straciło aż 5 milionów osób. Skala potrzeb jest gigantyczna, bo na terenach, gdzie doszło do kataklizmu od wielu miesięcy na skutek wcześniejszych walk nie działała służba zdrowia.

Do Aleppo, jednego z prawdopodobnie najbardziej zniszczonych trzęsieniem miast w Syrii przyleciał właśnie szef Światowej Organizacji Zdrowia.

Czytaj też:

IAR/pj

Zobacz także

Zobacz także