USA wyprodukują amunicję dla Ukrainy. Kontrakty są warte ponad 500 mln dolarów
Pentagon złożył zamówienie na produkcję amunicji 155 mm dla sił zbrojnych Ukrainy, której pierwsze dostawy spodziewane są w marcu - poinformował w komunikacie amerykański departament obrony, na który we wtorek wieczorem powołała się agencja AFP. Podobne plany ogłosiły także Francja i Austrailia.
2023-02-15, 10:20
Pentagon przyznał dwóm firmom - Northrop Grumman Systems oraz Global Military Products - kontrakty rządowe o łącznej wartości 522 mln dolarów na produkcję pocisków.
Decyzja o zamówieniu, złożonym oficjalnie 30 stycznia, została podjęta w czasie, gdy rosną obawy o to, że Ukraina szybko zużywa zapasy amunicji dostarczane przez Stany Zjednoczone i innych sojuszników.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w poniedziałek, że Ukraina zużywa więcej amunicji, niż kraje NATO są w stanie wyprodukować, co "wywiera presję na nasz sojusz obronny".
Wymiana tysięcy pocisków dziennie
W listopadzie 2022 r. USA przekazały, że zgodnie z ich ustaleniami, siły rosyjskie wystrzeliwują w czasie działań wojennych na Ukrainie około 20 tys. pocisków dziennie, a ukraińskie wojsko - między 4 tys. a 7 tys. Od listopada, wraz z nadejściem zimy, te liczby spadły i obie strony konfliktu borykają się z niedoborami i oszczędzają amunicję - ocenił amerykański portal, zajmujący się wojskowością Defense Post.
REKLAMA
Minister obrony USA Lloyd Austin przekazał ponadto we wtorek, że Francja we współpracy z Australią zgodziły się zwiększyć produkcję amunicji 155 mm dla ukraińskiej armii.
Rosja aktywnie wykorzystuje samoloty
Zagrożenie rosyjskimi atakami powietrzno-rakietowymi na całe terytorium Ukrainy pozostaje wysokie - ocenia sztab generalny ukraińskiej armii i dodaje, że mimo znacznych strat rosyjskie wojsko nie rezygnuje z zamiaru wkroczenia w granice administracyjne obwodów donieckiego i ługańskiego.
Siły rosyjskie nadal koncentrują ofensywę na kierunkach wschodnich. W okolicach Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Szachtaru Rosjanie aktywnie wykorzystują do ataków samoloty.
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
REKLAMA
Ostrzały rakietowe nie ustają
Rosjanie przeprowadzili we wtorek dwa ataki rakietowe na infrastrukturę cywilną Kostiantyniwki i Kramatorska w obwodzie donieckim - ranni zostali cywile. Uszkodzony został miejscowy dom kultury, w którym udzielana jest pomoc humanitarna. Częściowo zniszczone są pomieszczenia placówki medycznej.
Rosyjscy żołnierze ponad 25 ostrzelali cele na Ukrainie z systemów salw rakietowych - między innymi obiekty cywilne w Chersoniu, Oczakowie i Berysławiu. Pociski uszkodziły budynki mieszkalne, są ranni.
Posłuchaj
Rosja będzie próbowała przeprowadzić w Ukrainie ofensywę, choć dowódcy zdają sobie sprawę, że nie mają odpowiednich sił i środków. Część niezależnych analityków wojskowych podkreśla, że Władimir Putin podejmuje decyzje pod presją swojego otoczenia i tej grupy zwolenników, którzy chcą wojny - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:53
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Rosja szykuje kampanię powietrzną? "FT": przy granicy z Ukrainą gromadzone są samoloty i śmigłowce
- "Niektóre kraje pomagają tak późno i tak mało, jak to możliwe". Szef MSZ o wsparciu dla Ukrainy
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA