Seria eksplozji wokół okupowanego Mariupola. "Rosja zaniepokojona"
Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona serią eksplozji w ostatnich dniach wokół okupowanego Mariupola. Jak wyjaśnia brytyjski resort okupant do tej pory uważał, że ta strefa znajduje się "poza zasięgiem ukraińskich możliwości uderzeniowych".
2023-02-27, 10:32
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że od wtorku 21 lutego prorosyjscy urzędnicy poinformowali o co najmniej 14 wybuchach wokół okupowanego przez Rosję miasta Mariupol, a miejsca tych zdarzeń obejmowały skład amunicji na lotnisku, dwa składy paliw oraz hutę, którą Rosja wykorzystuje jako bazę wojskową. Mariupol leży co najmniej 80 km od linii frontu.
"Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona faktem, że niewyjaśnione eksplozje mają miejsce w strefie, którą prawdopodobnie wcześniej oceniała jako znajdującą się poza zasięgiem rutynowych ukraińskich możliwości uderzeniowych. Mariupol, choć poważnie zniszczony na początku wojny, jest ważny dla Rosji, ponieważ jest to największe miasto zdobyte przez Rosję w 2022 roku, które nadal kontroluje, i leży na kluczowym szlaku logistycznym" - napisano.
Sytuacja na froncie. Ukraina wykorzystuje sprzęt z Zachodu
Rosjanie atakują w rejonie Bachmutu, Awdijiwki, Kupiańska i Łymanu. Dzień wcześniej ostrzelali rakietami i za pomocą artylerii ukraińskie pozycje w rejonach Zaporoża, Chersonia i w Donbasie na całej długości frontu.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennych raportach wskazuje na duże straty ponoszone przez wroga. Jednocześnie podkreśla, że ukraińska armia mimo przewagi liczebnej przeciwnika stawia opór i odpiera ataki, wykorzystując nowoczesny sprzęt przekazywany przez zachodnie państwa.
REKLAMA
- Medal dla mieszkanki Chersonia. Wskazała lokalizację rosyjskich baz
- Boją się ukraińskiej kontrofensywy. Kolaboranci uciekają z okupowanej części obwodu chersońskiego
- Ukraina wciąż walczy, ponad rok po agresji. Mieszkanka Łucka: to powód do radości i dumy
Zobacz: Radosław Fogiel, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych w Programie 1 Polskiego Radia
PAP/IAR
asp
REKLAMA