- Pogłębiamy naszą wspólną pracę, by agresywnie egzekwować nasze sankcje i kontrole eksportu, i by odstraszać od omijania sankcji (...) poprzez rozszerzone uprawnienia, aby zamknąć dostęp Rosji do wszystkich dostaw, które są w stanie zasilać jej machinę wojenną - oznajmili we wspólnym oświadczeniu Biden i von der Leyen. Jak dodali, podejmą "nowe kroki", by uderzać w graczy w państwach trzecich, którzy są zaangażowani w ten proceder.
Egzekwowanie sankcji
Jak podkreśliła von der Leyen podczas konferencji prasowej po spotkaniu, zaostrzanie i egzekwowanie sankcji było głównym przedmiotem jej rozmów z Bidenem dotyczącym wojny na Ukrainie, obok kontynuacji pomocy finansowej dla Kijowa. Nie zdradziła jednak szczegółów nowych środków, które miałyby zapobiec omijaniu sankcji.
- Naszym głównym przesłaniem było oczywiście to, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca KE.
Jednocześnie, pytana o amerykańskie ostrzeżenia w kwestii rozważanego przez Chiny wysłania śmiercionośnej pomocy wojskowej Rosji, niemiecka polityk stwierdziła: "myślę, że jest to sprawa dotycząca zainteresowanych krajów". Nie jest jednak pewne, czy prawidłowo usłyszała to pytanie.
W ubiegłym tygodniu von der Leyen stwierdziła po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że UE nie ma dowodów na to, by Chiny wysyłały broń Rosji. Scholz stwierdził wtedy jednak, że krok taki spotkałby się z konsekwencjami.
Obok Ukrainy, rozmowy Bidena i von der Leyen skupiały się na sprawie subsydiów dla amerykańskich producentów aut elektrycznych i innych wytwórców przewidzianych w przyjętej w ub.r. ustawie Inflation Reduction Act (IRA). Europejscy przywódcy uważają, że daje ona nieuczciwą przewagę firmom z USA. Biden obiecał po grudniowym spotkaniu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, że wprowadzi poprawki do prawa, które zapewnią, że ustawa nie uderzy w europejski przemysł.
Wspólne oświadczenie
We wspólnym oświadczeniu prezydent USA i przewodnicząca KE zaznaczyli, ze obie strony "podjęły praktyczne kroki w sprawie zidentyfikowanych wyzwań, by zbliżyć nasze podejście i zabezpieczyć łańcuchy dostaw po obu stronach Atlantyku". UE i USA mają też bliżej koordynować swoje programy zachęt dotyczących walki ze zmianą klimatu, by wzajemnie się uzupełniały.
00:26 12244354_1.mp3 Von der Leyen: Zgodziliśmy się dopracować kwestie surowców krytycznych pochodzących z Unii Europejskiej lub tam przetwarzanych, które będą traktowane w ten sam sposób jakby pochodziły z rynku amerykańskiego. Opracujemy w tej sprawie porozumienie. Zgodziliśmy się na przejrzysty dialog w sprawie dotacji dla czystego ekologicznie przemysłu (IAR)
Wśród omawianych tematów było też otwarcie negocjacji na temat porozumienia w sprawie minerałów kluczowych dla produkcji baterii i akumulatorów do aut elektrycznych, starając się zmniejszyć swoją zależność od surowców kontrolowanych przez Chiny.
Czytaj także:
PAP/IAR/as