more_horiz
Wiadomości

Olaf Scholz na spotkaniu u Joe Bidena. Przywódcy zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 21:37
Prezydent Joe Biden spotkał się w Białym Domu z kanclerzem Olafem Scholzem. Przed rozmowami w Gabinecie Owalnym przywódcy USA i Niemiec zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji - informuje korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski. 
Prezydent Joe Biden spotkał się w Bialym Domu z kanclerzem Olafem Scholzem.
Prezydent Joe Biden spotkał się w Bialym Domu z kanclerzem Olafem Scholzem.Foto: PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Witając Olafa Scholza w Białym Domu Joe Biden dziękował Niemcom za wsparcie militarne i moralne dla Ukrainy.

- Dokonaliście historycznej zmiany w swoim kraju, zwiększyliście wydatki obronne i dokonaliście dywersyfikacji źródeł energii, co nie było dla was łatwe, było bardzo trudne - mówił amerykański prezydent. Biden przypomniał wspólne decyzje o przekazaniu Ukrainie artylerii, czołgów, pojazdów opancerzonych, systemów obrony powietrznej i amunicji.

Olaf Scholz mówił z kolei, że rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi bardzo niebezpieczne zagrożenie dla pokoju w Europie. Kanclerz Niemiec podkreślał konieczność bliskiego współdziałania z USA i dalszego wsparcia militarnego Ukrainy.

- Jest bardzo ważne, abyśmy dali sygnał, że będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne, że jesteśmy gotowi pozostać z Ukraińcami tak długo, jak będzie to konieczne - mówił Scholz i pochwalił przywództwo Bidena w koalicji wspierającej Ukrainę.

Wizyta kanclerza Olafa Scholza w Białym Domu ma charakter roboczy. W programie nie przewidziano wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu obu przywódców.

Wsparcie USA dla Ukrainy. Kolejne miliony dolarów

Tuż przed spotkaniem Bidena i Scholza amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował, że USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 400 mln dolarów.

Najnowszy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmuje: amunicję do systemów HIMARS, pociski artyleryjskie 155 mm, amunicję 25 mm, sprzęt do usuwania przeszkód oraz, po raz pierwszy, mosty czołgowe. Mogłyby one zostać wykorzystane przez Ukrainę w potencjalnej ofensywie w celu odzyskania terytorium zajętego przez siły rosyjskie.

Podczas briefingu w Białym Domu rzeczniczka prezydenta USA Karine Jean-Pierre poinformowała, że sprzęt zawarty w 33 pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.

Posłuchaj
00:52 12232152_1.mp3 Spotkanie Biden - Scholz. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: Radosław Fogiel, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/Marek Wałkuski

asp

Zobacz także

Zobacz także