more_horiz

Niemcy przekażą 14 czołgów Ukrainie. Prof. Szeremietiew: to żałosne, mają znacznie większe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 14:23
- Niemcy, które leżą dalej od Ukrainy, są dużo bezpieczniejsze niż Polska, mają też o wiele większe możliwości. Jeśli mówią, że przekażą 14 czołgów - tyle samo co Polska - to jest to żałosne - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON.
Romuald Szeremietiew
Romuald SzeremietiewFoto: PR24/AK

Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry - poinformował w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.

"Nie możemy ogołocić swojego wojska"

- Polska powiedziała, że przekaże 14 czołgów. Bo nie możemy ogołocić swojego wojska z wozów pancernych. One są potrzebne dla naszego bezpieczeństwa. Ale Niemcy, które leżą dalej od Ukrainy, są dużo bezpieczniejsze. Mają też o wiele większe możliwości. Jeśli mówią, że przekażą 14 czołgów, tak jak Polska, to jest to żałosne - podkreślił prof. Romuald Szeremietiew. 

Odniósł się także do planów przekazania czołgów przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. 

- Dowództwo ukraińskie twierdzi, że potrzebuje co najmniej 300 czołgów. Polska mówi, że postara się uzbroić brygadę pancerną dla Ukrainy. Ale to jest co najmniej 150 czołgów. Do brygady zatem jeszcze wiele brakuje. Miejmy nadzieję, że niedługo "uzbiera się" odpowiednia liczba maszyn, dzięki wsparciu innych państw - zaznaczył gość PR24.

Jego zdaniem "150 czołgów może realnie wpłynąć na przebieg wojny". - Chodzi o to, żeby Ukraińcy mogli znowu zacząć odzyskiwać swoje tereny - podsumował Szeremietiew.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:06 PR24 2023_01_25-13-07-52.mp3 prof. Romuald Szeremietiew o pomocy wojskowej dla Ukrainy (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski 

Gość: prof. Romuald Szeremietiew (były wiceszef MON) 

Data emisji: 25.01.2023

Godzina: 13.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także