more_horiz
Wiadomości

Estonia wraz z Polską i Litwą przeciwna łagodzeniu sankcji wobec Białorusi. "To stanowisko może poprzeć szefowa KE"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 11:59
Estonia dołączyła do Polski i Litwy w sprzeciwie łagodzenia unijnych sankcji wobec Białorusi i Rosji. Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała przed szczytem w Brukseli, że to byłby błąd.
Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że na dzisiejszym szczycie stanowisko Polski, Litwy i Estonii ma poprzeć przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że na dzisiejszym szczycie stanowisko Polski, Litwy i Estonii ma poprzeć przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.Foto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

O złagodzenie restrykcji i wyłączenie spod nich białoruskich soli potasowych ma dziś zaapelować sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który weźmie udział w szczycie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że ma też apelować o usunięcie Rosyjskiego Banku Rolnego z listy sankcyjnej.

"To błędna droga"

Powoływać się ma przy tym na bezpieczeństwo żywnościowe i walkę z głodem w Afryce. Tę argumentację odrzuciła szefowa estońskiego rządu. - To właściwie jest rosyjska narracja, by coś uzyskać i byśmy łagodzili sankcje. Ale to błędna droga, bo agresor rozumie tylko argument siły. Jeśli złagodzimy sankcje będziemy szli zgodnie z ich przekazaniem. Nie powinniśmy tego robić i nie powinniśmy łagodzić sankcji - powiedziała Kaja Kallas.

Posłuchaj
00:18 12265999_1.mp3 Estonia wraz z Polską i Litwą przeciwna łagodzenia sankcji wobec Białorusi i Rosji (IAR)

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że na dzisiejszym szczycie stanowisko Polski, Litwy i Estonii ma poprzeć przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także