Watykan: modlitewne czuwanie polonijne w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II

W 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II w kolumnadzie rzymskiego placu św. Piotra odbyło się polonijne czuwanie modlitewne pod hasłem "Jesteśmy".

2023-04-02, 23:50

Watykan: modlitewne czuwanie polonijne w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II
Watykan. Modlitewne czuwanie polonijne w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Foto: Twitter/PLinVatican

Obecni byli między innymi ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski i prywatnie, razem z Polonią ambasador we Włoszech Anna Maria Anders, a także szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Czuwania 2 kwietnia, w godzinie śmierci polskiego papieża, odbywają się co roku. Polacy mieszkający w Rzymie oraz pielgrzymi nawiązują swoją obecnością do pamiętnych wydarzeń z 2005 roku, gdy na placu Świętego Piotra tysiące ludzi modliły się nieprzerwanie w dniach odchodzenia Jana Pawła II i po jego śmierci.

Organizatorzy modlitewnego spotkania różańcowego to duszpasterstwo Polaków w Rzymie działające przy kościele świętego Stanisława, przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz przy kościele świętego Mikołaja w Ostii, a także Fundacja Jana Pawła II w Watykanie.

Wyraz wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II

Przed czuwaniem ksiądz Tomasz Jarosz z polskiego kościoła w Rzymie zwrócił uwagę na to, że spotkanie ma wyłącznie charakter modlitewny.

REKLAMA

Anna Beata Kielech z Fundacji Jana Pawła II apelowała zaś w Radiu Watykańskim: "Prosimy zabrać ze sobą świece, różaniec i serce gotowe do modlitwy."

Czuwanie prowadzili duszpasterze polonijni i studenci z Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Stanisława. Obecni byli członkowie chóru Gaudium Poloniae z polskiego kościoła w Rzymie.

Hasło modlitewnego spotkania to słowo: "Jesteśmy".

Jak podkreślono przed rozpoczęciem czuwania, jego celem jest wyrażenie wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, głoszenie świadectwa o jego wielkości oraz odpowiedź na zachętę papieża Polaka, by zanieść światu orędzie Krzyża, czyli miłości i przebaczenia.

REKLAMA

Punktem wyjścia rozważań są słowa Jezusa z Ewangelii świętego Mateusza: "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje".

Wspomnienie słów papieża

Odmawianie różańca połączono z lekturą fragmentów przemówienia św. Jana Pawła II, jakie wygłosił 2 kwietnia 1998 roku podczas spotkania z młodzieżą na placu św. Jana na Lateranie w Rzymie.

Na czuwanie wybrano między innymi słowa polskiego papieża sprzed 25 lat: "Krzyż trzeba przyjąć przede wszystkim sercem, aby potem nieść go w życiu. (…) W ciągu wieków wielu chrześcijan przyjęło Krzyż: czyż moglibyśmy nie dziękować za to Bogu?".

REKLAMA

- Możemy słusznie powiedzieć, że w Rzymie Krzyż jest u siebie w domu. W pewnym sensie Rzym jest miastem krzyża, tutaj bowiem głosiło go i tutaj żyło nim tak wielu męczenników i świętych, dawnych i współczesnych, że krzyż niejako napisał i przypieczętował dzieje tego miasta - mówił wtedy Jan Paweł II.

Wybrano też jego następujące słowa sprzed ćwierć wieku: "Krzyż jest wpisany w życie człowieka. Kto próbuje usunąć go ze swojego życia, nie zna prawdy ludzkiej kondycji. Tak jest! Jesteśmy stworzeni do życia, ale nie możemy usunąć z naszej indywidualnej historii cierpienia i trudnych doświadczeń".

Wiele osób trzymało świece i biało-czerwone flagi oraz chorągiewki. Wśród obecnych były grupy w strojach ludowych.

Uczestnicy czuwania w drodze do Watykanu musieli stawić czoła gwałtownej ulewie z gradobiciem, która przeszła nad Rzymem.

REKLAMA

Zobacz także:

jp/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej