Wsparcie UE dla Polski w związku ze zbożem z Ukrainy. Mowa o blisko 40 mln euro

Ponad 39 milionów euro ma otrzymać Polska w ramach drugiego pakietu wsparcia dla rolników, którzy odnotowali straty w związku z importem z Ukrainy - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Drugi pakiet ma wynieść 100 milionów euro dla pięciu krajów, a Polska ma być największym beneficjentem.

2023-04-21, 23:30

Wsparcie UE dla Polski w związku ze zbożem z Ukrainy. Mowa o blisko 40 mln euro
Polska ma być największym beneficjentem drugiego pakietu wsparcia UE w związku z sytuacją na rynku zboża. Foto: Deyana Stefanova Robova/ Shutterstock

To propozycja, którą muszą jeszcze zaakceptować państwa członkowskie.

Będzie możliwość zwiększenia przyznanej puli o 200 procent z krajowego budżetu. A to oznacza, że w sumie polscy rolnicy mogą otrzymać 120 milionów euro.

Jeśli chodzi o pozostałe kraje to niecałe 30 milionów euro ma otrzymać Rumunia, Węgry około 15 milionów euro, Bułgaria niecałe 10 milionów euro, a Słowacja 5 milionów.

Dyskusje o zakazie importu

Drugi pakiet wsparcia jest jednym z elementów proponowanego przez Komisję Europejską rozwiązania problemu nadmiernego importu z Ukrainy. Kluczowe są proponowane zakazy importu. Toczą się obecnie negocjacje, które produkty zostaną objęte zakazami i jak długo będą te zakazy obowiązywać.

REKLAMA

Komisja Europejska zaproponowała wstrzymanie importu czterech produktów - pszenicy, kukurydzy, słonecznika i nasion rzepaku, o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała jako pierwsza w środę.

Ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier, w liście wysłanym w czwartek do Komisji Europejskiej napisali, że - choć jej oferta jest krokiem w dobrym kierunku - to jest niewystarczająca. Zaproponowali oni, by zakazem objąć olej słonecznikowy, mąkę, miód, cukier, owoce miękkie, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne. 

Drugi, szerszy pakiet wsparcia

Pierwszy pakiet wsparcia dla rolników był tylko dla trzech krajów - Polski, Rumunii i Bułgarii. Również wtedy największa pula przypadła Polsce - niecałe 30 milionów euro. Była też możliwość zwiększenie pomocy pieniędzmi z budżetu krajowego o 100 procent.

Posłuchaj

Ponad 39 milionów euro ma otrzymać Polska w ramach drugiego pakietu wsparcia dla rolników, którzy odnotowali straty w związku z importem z Ukrainy. Takie są propozycję Komisji Europejskiej, którą muszę jeszcze zaakceptować państwa członkowskie co wydaje się być formalnością - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej