Minister Rau rozpoczął wizytę w Japonii. Sytuacja na Ukrainie i współpraca głównymi tematami rozmów
W polskiej ambasadzie w Tokio minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poprowadził uroczystość nadania głównemu holowi recepcyjnemu imienia pierwszego Ambasadora RP w Japonii Tadeusza Romera. Podkreślił, że jego oddanie zadaniu udzielania pomocy uchodźcom w czasie II wojny światowej uczyniło z niego wzorowego polskiego dyplomatę.
2023-05-10, 12:45
Jesienią 1919 Tadeusz Romer został osobistym sekretarzem Romana Dmowskiego, brał udział w konferencji wersalskiej, następnie został sekretarzem I klasy polskiego poselstwa w Paryżu. Funkcję ambasadora w Tokio pełnił w latach 1937-1941. We wrześniu 1941 roku, po zerwaniu przez Japonię stosunków z polskim rządem, Romer zlikwidował placówkę w Tokio i w listopadzie przeniósł się na polecenie japońskiego rządu z rodziną i personelem do okupowanego przez Japończyków Szanghaju, gdzie kierował dyplomatyczną misją specjalną. Był organizatorem pomocy dla polskich uchodźców żydowskiego pochodzenia w Japonii i w Szanghaju.
Przed uroczystością w holu głównym polskiej ambasady minister Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu dotyczącym Święta Konstytucji 3 Maja. Minister podkreślił że wartości, które zawarte są w pierwszej polskiej konstytucji do dziś pozostają aktualne.
Spotkanie z japońskim ministrem spraw zagranicznych
Szef polskiej dyplomacji spotka się dzisiaj z ministrem spraw zagranicznych Yoshimasą Hayashim. Sytuacja na Ukrainie, w Azji Wschodniej oraz współpraca Polski i Japonii - to główne tematy rozmowy ministrów spraw zagranicznych obu krajów.
Rozmowa ministrów będzie kolejnym ich spotkaniem w ciągu kilkunastu miesięcy. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie Japonia angażuje się w pomoc dla Kijowa i jest w stałym kontakcie z krajami NATO, w tym z Polską.
REKLAMA
Od 2015 roku relacje Polski i Japonii mają charakter strategiczny. Premier Japonii był w Polsce w marcu tego roku, a prezydent Andrzej Duda gościł w Tokio latem 2021 roku. Japonia jest jednym z najbogatszych krajów świata. Wchodzi w skład grupy G7 czyli największych gospodarek na globie.
- Korea Płn. rozmieści sieć satelitów szpiegowskich. Decyzję podjął Kim Dzong Un
- USA, Japonia i Korea Płd. przeprowadziły ćwiczenia wojskowe. "Przeciwko eskalującym groźbom nuklearnym"
- Na tę wizytę trzeba było trzeba czekać kilkanaście lat. Premier Japonii w Korei Południowej
dn/IAR
REKLAMA