Amerykanie prezentują raport dot. wolności religijnej. Wskazują na prześladowania w Chinach i Rosji

Amerykański Departament Stanu opublikował Międzynarodowy Report o Wolności Religijnej za rok 2022. Spośród państw, w których dochodzi do jej naruszeń, wyszczególniono Rosję i Chiny.

2023-05-16, 06:52

Amerykanie prezentują raport dot. wolności religijnej. Wskazują na prześladowania w Chinach i Rosji
Raport wskazuje m.in. na represje wobec Ujgurów w Chinach. Foto: Wandering views / Shutterstock.com

Wypowiadając się na temat raportu, szef dyplomacji USA Antony Blinken przypomniał, że podpisując przed 25 laty Międzynarodową Ustawę o Wolności Religijnej prezydent Bill Clinton, ocenił ją jako fundament amerykańskich wierzeń.

"Wolność religijna jest niezbędna dla bezpiecznych społeczeństw"

- Dało nam to szereg nowych narzędzi, aby umożliwić głos prześladowanym, wzmocnić pozycję adwokatów i promować wolność religijną na całym świecie. […] Wolność religijna jest również niezbędna dla stabilnych, bezpiecznych społeczeństw. Kiedy każda osoba jest szanowana za swoje przekonania, ma większe uprawnienia do osiągnięcia pełnego potencjału, co z kolei podnosi na duchu całe społeczności i społeczeństwa - zaznaczył Blinken.

Do krajów, które uczyniły postęp w tym zakresie, zaliczył m.in. Belgię i Brazylię. Wymienił także Kanadę i Unię Europejską, gdzie powstały nowe biura do walki z islamofobią oraz Chorwację wyznaczającą pierwszego specjalnego doradcę do walki z antysemityzmem.

- Niestety raport dokumentuje również kontynuację, a w niektórych przypadkach wzrost bardzo niepokojących trendów. Rządy w wielu częściach świata nadal atakują mniejszości religijne przy użyciu wielu metod, w tym tortur, pobić, bezprawnej inwigilacji i tzw. obozów reedukacyjnych - mówił sekretarz stanu USA.

REKLAMA

Sytuacja Ujgurów w Chinach

Zwrócił m.in. uwagę, że organizacje pozarządowe, jak Campaign for Uyghurs i Uyghur Human Rights Project, dokumentują ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane na muzułmańskich Ujgurach w Sinciangu w Chinach. Wyszczególnił też m.in. Nikaraguę za ataki na Kościół katolicki oraz Birmę za represje wobec religijnych mniejszości.

Czytaj także:

- Bronimy prawa do wiary lub niewiary, nie tylko dlatego, że jest to słuszne, ale także ze względu na nadzwyczajne dobro, jakie ludzie wierzący mogą czynić w naszych społeczeństwach i na całym świecie, aby promować pokój, opiekować się chorymi, aby chronić naszą planetę, poszerzać możliwości dla społeczności o niedostatecznym dostępie i wiele więcej - podkreślił Blinken.

Represje wobec "odważnych ludzi wiary w Rosji"

Jako osobę, która przewodzi wysiłkom zakresie swobód religijnych, przedstawił ambasadora Rashada Hussaina. Określił on Rosję, jako kraj budzący szczególne zaniepokojenia drugi rok z rzędu z powodu ataków na wspólnoty wyznaniowe w swoich granicach i poza nimi.

REKLAMA

- Odważni ludzie wiary w Rosji, którzy ośmielają się wypowiadać przeciwko jej brutalnej wojnie z Ukrainą, są celem represji - akcentował Hussain.

ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej