Mężczyzna po zmianie płci wygrał zawody dla kobiet. Zwycięstwo świętował samotnie na podium

2023-05-22, 09:22

Zawodnik transpłciowy samotnie świętował zwycięstwo w zawodach dla kobiet. Foto: Shutterstock/baranq

Mężczyzna, który zmienił płeć wystartował w zawodach kolarskich dla kobiet. Transpłciowy zawodnik nie dał szans swoim rywalkom i zwyciężył zawody w kategorii wiekowej 40-49. Ze zwycięstwa przyszło mu się jednak cieszyć samotnie.

Mężczyzna dokonał tzw. zmiany płci w 2017 roku. Lesley Mumford na początku kwietnia wziął udział w zawodach kolarskich i zdecydowanie pokonał wszystkie startujące kobiety. Wyścig Co2Ut - z Kolorado do Utah i z powrotem pokonał z czasem 6 godz. 28 min. Druga na metę dojechała 46-letnia Lindsey Kriete (06:45:20), a jako trzecia - Michelle Van Sickle (07:01:19).

Swoje zdecydowane zwycięstwo zawodnik musiał świętować sam. W sieci zamieścił zdjęcie, na którym ze swojego zwycięstwa cieszy się na pustym podium. Na zawodach był organizowany także start dla zawodników transpłciowych, ale Lesley Mumford nie zdecydował się w nich wystąpić.

Wyścigi dla trans

Puste podium podczas zwycięstwa mężczyzny po tzw. płci to ważny symbol. W USA po tych obrazkach rozgorzała dyskusja. Choć zawodniczka, która zajęła drugie miejsce w tym wyścigu twierdzi, że nie wiedziała iż zawody wygrał zawodnik transpłciowy i po prostu nie pojawiła się na podium, bo opuściła ze znajomymi miejsce imprezy, to wiele osób dostrzega bunt przeciwko takim zawodom.

"Zaczynają się ciche protesty. Kobiety odmawiają stania na podium z mężczyzną. Dobra robota" - napisała na Twitterze Inga Thompson, była amerykańska kolarka szosowa, trzykrotna wicemistrzyni świata.

Amerykańska dziennikarka Megyn Kelly również nie szczędziła słów krytyki pod adresem startu mężczyzn po tzw. zmianie płci w zawodach kobiet. - Każdego dnia słyszysz historię o osobie transpłciowej wygrywającej wyścig kolarski kobiet. Kolarstwo kobiet prawie dla nas zniknęło. Dwie minuty temu Mumford był policjantem. Teraz mówi, że jest Leslie Mumford i wygrywa wyścig kobiet. Decyduje, że jest kobietą i zaczyna kraść ich medale - powiedziała.