USA podnosi limit zadłużenia. Joe Biden wygłosił orędzie, w którym chwali ponadpartyjne porozumienie
Kongres uchwalił ustawę w sprawie podniesienia limitu długu publicznego, co zapobiega ogłoszeniu niewypłacalności USA. To rzadki przykład ponadpartyjnej współpracy w Stanach Zjednoczonych. W telewizyjnym orędziu do Amerykanów Joe Biden dziękował liderom obu partii za kompromis. Z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
2023-06-03, 06:55
Po uchwaleniu przez Kongres porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia państwa w zamian za cięcia budżetowe prezydent USA wygłosił telewizyjne orędzie do Amerykanów z Gabinetu Owalnego. Tego rodzaju wystąpienia zarezerwowane są dla najważniejszych wydarzeń dla Stanów Zjednoczonych.
"Amerykanie uzyskali to czego potrzebowali"
- Uchwalenie tego porozumienia budżetowego było kluczowe, a stawka była bardzo wysoka. Gdybyśmy nie porozumieli się w tej sprawie, po raz pierwszy w historii groziłoby nam ogłoszenie niewypłacalności - mówił Joe Biden. Prezydent USA dziękował przywódcom obu partii za gotowość do kompromisu. - Nikt nie dostał wszystkiego, czego oczekiwał, ale Amerykanie uzyskali to czego potrzebowali - uniknięcia kryzysu, a nawet katastrofy gospodarczej - oświadczył.
Zgodnie z zawartym porozumieniem ograniczona zostanie część programów społecznych, co ma przynieść w ciągu 10 lat oszczędność 1,5 biliona dolarów. Zostaną jednak zachowane priorytety prezydenta Joe Bidena jak opieka medyczna czy inwestycje w infrastrukturę. Cięcia budżetowe nie dotkną amerykańskiej pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej dla Ukrainy.
Za projektem, będącym efektem kompromisu między prezydentem USA Joe Bidenem i liderem Republikanów, spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym głosowało 314 kongresmenów, zaś przeciwko było 117.
REKLAMA
O szczegółach Marek Wałkuski:
Posłuchaj
- W USA podniesiono limit zadłużenia. Pozwoli to uniknąć niewypłacalności amerykańskiego rządu
- Rekordowe inwestycje zagraniczne w Polsce. Premier: są papierkiem lakmusowym międzynarodowej pozycji naszego kraju
IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/nt
REKLAMA