UE forsuje pakt migracyjny. Mer Nicei ostrzega przed muzułmańskimi modlitwami w szkołach

2023-06-16, 12:47

UE forsuje pakt migracyjny. Mer Nicei ostrzega przed muzułmańskimi modlitwami w szkołach
Mer Nicei ostrzega rząd przed muzułmańskimi modlitwami w szkołach podstawowych.Foto: Shutterstock/MalikNalik

Mer Nicei Christian Estrosi napisał list do francuskiej premier Elisabeth Borne, w którym informuje rząd o zgłaszanych mu przypadkach prowadzenia muzułmańskich modlitw w szkołach podstawowych i prosi o reakcję w obronie laickości państwa.

Muzułmańskie modlitwy prowadzone są w klasach dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat na dziedzińcu szkoły, organizowane są też "minuty ciszy upamiętniające proroka Mahometa" - przekazał Estrosi, relacjonując ustalenia inspektorów szkolnych.

"Nasilają się ataki na sekularyzm"

Mer Nicei zażądał od francuskiego rządu planu działania i "wielkiej kampanii mającej na celu podniesienie świadomości na temat zjawiska radykalizacji postaw". Jak dodał, władze lokalne powinny być też informowane o tym, w których placówkach kształcą się dzieci rodziców powracających z Syrii.

"Te fakty przyczyniają się do nasilenia ataków na sekularyzm. Proszę państwo o pilną interwencję" - napisał na Twitterze szef partii Republikanie Eric Ciotti, komentując sytuację w szkołach w Nicei.

Jak podaje dziennik "Le Figaro", nie wiadomo, w ilu szkołach w Nicei organizowane są modlitwy, ale do podobnych zdarzeń dochodziło również w szkołach średnich.

Czytaj także:

Pakt migracyjny UE

W ubiegłym tygodniu, przy sprzeciwie Polski i Węgier, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych przyjęli zapisy paktu migracyjnego. Zapisano w nim zasadę warunkowości - albo kraje zgodzą się na relokację migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Polska krytykuje ten zapis i domaga się, by tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje podejmowane są jednomyślnie.

ZOBACZ TAKŻE: Marek Ast o pakiecie migracyjnym


PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej