Brak porozumienia ws. migracji na szczycie UE. Rano powrót do rozmów
Bez porozumienia w sprawie wniosków dotyczących migracji zakończył się w Brukseli pierwszy dzień unijnego szczytu. Dyskusja europejskich przywódców na ten temat będzie kontynuowana w piątek, drugiego dnia szczytu, o 9.30 - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2023-06-30, 03:40
Do projektu wniosków Polska zgłosiła poprawkę, która nie została zaakceptowana przez pozostałe kraje, poparły ją tylko Węgry. Odnosiła się ona do ustaleń ze szczytów z poprzednich lat i do zasady jednomyślności i dobrowolności w polityce migracyjnej.
Szczyt UE. Rozmowy o migracji nie przyniosły porozumienia
Dyskusja na temat migracji trwała ponad siedem godzin, ale to nie wystarczyło, by przełamać impas i osiągnąć porozumienie. Rozmowy były prowadzone także w węższym gronie.
Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że premier Polski, wspierany przez premiera Węgier, rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej i prezydentem Francji, a także z premier Włoch.
Polskie poprawki do konkluzji szczytu UE
Nie uzyskała poparcia poprawka Polski odnoszącą się do ustaleń z poprzednich szczytów z 2016, 2018 i 2019 dotyczących jednomyślności w polityce migracyjno-azylowej oraz relokacji i przesiedleń na zasadzie dobrowolności. Zaproponowane przez Polskę zapisy mówiły też o tym, że państwa członkowskie mają suwerenne prawo do kształtowania polityki migracyjnej, decydowania kogo wpuszczą na swoje terytorium, i że unijna polityka to prawo powinna uwzględniać.
REKLAMA
Jest też fragment o tym, że to państwa członkowskie i obywatele tych państw powinni decydować, w jaki sposób wspierać inne kraje dotknięte masowym napływem migrantów.
Polska zaproponowała również, by zapisać, że migracja powinna przyczyniać się do rozwoju i dobrobytu Unii, bez negatywnego wpływu na porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli.
- Szczyt UE w Brukseli. Więcej pieniędzy na uchodźców z Ukrainy? Polska zgłosiła kolejną poprawkę
- Elity UE od lat próbują się mieszać do polskiej polityki wewnętrznej. Manfred Weber nie jest pionierem
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA