Polska przykładem, jak inwestować w bezpieczeństwo. Hiszpańskie media doceniają reformę wojska
Omawiające zakończony w środę w Wilnie szczyt NATO media z Hiszpanii odnotowują "wygórowane" aspiracje Ukrainy w sprawie akcesu do tej organizacji. Wskazują też na przykład Polski, który ich zdaniem dowodzi, że nowi członkowie mogą znacząco przyczynić się do wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego.
2023-07-13, 13:11
Konsekwencję i upór Polski w podnoszeniu swoich zdolności obronnych chwali w czwartek dziennik "El Mundo", odnotowując, że "starzy" członkowie NATO, tacy jak Hiszpania, popadli w marazm i skąpstwo i zamykają grono państw Sojuszu w rankingu wydatków na obronność.
"Polska stała się krajem NATO o największych wysiłkach podejmowanych na rzecz obrony, z wydatkami sięgającymi 3,9 swego PKB, czyli więcej niż Stany Zjednoczone" - napisał "El Mundo".
Sceptycyzm ukraińskiej opinii publicznej
Porównanie to, jak odnotowuje gazeta, jest ośmieszające dla czwartej gospodarki strefy euro, jaką jest Hiszpania. Madrycki dziennik zauważa, że obok Luksemburga i Belgii wydaje ona aktualnie najmniejsze środki na obronę – zaledwie 1,26 proc. PKB.
Agencja Europa Press i dziennik "El Pais" podsumowując szczyt w Wilnie, zauważają duży sceptycyzm, a nawet niezadowolenie panujące wśród ukraińskiej opinii publicznej z powodu braku zaproszenia przez Sojusz Północnoatlantycki Kijowa do struktur NATO.
Madrycka gazeta twierdzi, że choć istnieje pewien optymizm co do możliwego akcesu Ukrainy do NATO, to "jest to optymizm umiarkowany". " El Pais" zauważa, że nieustanne rosyjskie ataki powietrzne na ukraińskie miasta dają Kijowowi argument o "potrzebie przyspieszenia członkostwa Ukrainy w NATO", a tym samym zakończenia wojny.
- Prezydent Duda: NATO stworzyło i zatwierdziło plany obronne. To przełomowa decyzja
- Akcesja Szwecji do NATO. Erdogan: ratyfikacja przez Turcję nie nastąpi przed październikiem
- Modernizacja Wojska Polskiego robi wrażenie w skali świata i wpływa na naszą pozycję w NATO. "Znów liczy się siła"
dn/PAP/IAR