Przełom w leczeniu ślepoty? Naukowcy zdołali wyhodować komórki siatkówki

Zespół z Anglia Ruskin University wyhodował z pomocą naprotechnologii komórki siatkówki. Metoda może otworzyć drogę do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej - częstej przyczyny ślepoty.

2023-08-02, 11:17

Przełom w leczeniu ślepoty? Naukowcy zdołali wyhodować komórki siatkówki
Naukowcy wyhodowali komórki, które mogą pomóc leczyć ślepotę. Zdj. ilustracyjne.Foto: PeopleImages.com - Yuri A

Zespół z Anglia Ruskin University na stworzonym z nanowłókien, trójwymiarowym rusztowaniu wyhodował kluczowe komórki siatkówki, które w laboratorium udało się utrzymać w zdrowiu i sprawności przez 150 dni.

Mowa o komórkach nabłonka barwnikowego (RPE), które ulegają uszkodzeniu w przebiegu zwyrodnienia plamki żółtej - wiodącej przyczyny ślepoty na świecie.

Według szacunków, na które powołują się badacze, do 2050 roku, w samej Europie na jakąś formę tej choroby ma cierpieć 77 mln ludzi. Tak wysoka liczba to m.in. wynik starzejącego się społeczeństwa.

W zachodnich populacjach - wyjaśniają naukowcy - przyczyną schorzenia jest zwykle nieprawidłowa akumulacja złogów tłuszczów w siatkówce (tzw. druzów), natomiast w rozwijających się krajach - głównie zaburzony, prowadzący do krwotoków wzrost naczyń krwionośnych. W obu przypadkach dochodzi do uszkodzenia tzw. błony Brucha, a w raz z nią komórek RPE. Jedną z potencjalnych metod leczenia jest więc przeszczepianie do oka nowych komórek.

REKLAMA

Szansa dla milionów ludzi

To badanie po raz pierwszy wykazało, że sztuczne rusztowania z nanowłókien traktowane substancją przeciwzapalną, taką jak acetonid fluocinolonu, mogą poprawić wzrost, różnicowanie i funkcjonalność komórek nabłonka barwnikowego (RPE). W przeszłości naukowcy hodowali komórki na płaskiej powierzchni, która nie odpowiada naturalnym warunkom. Jednak komórki świetnie rosną w trójwymiarowym środowisku stworzonym przez sztuczne rusztowanie - mówi prof. Barbara Pierscionek, główna autorka eksperymentu opisanego na łamach periodyku "Materials & Design".

- System ten posiada ogromny potencjał w działaniu jako zastępcza błona Brucha, zapewniając syntetyczne, nietoksyczne i biostabilne wsparcie do przeszczepu komórek nabłonka barwnikowego siatkówki. Zmiany patologiczne w tej błonie zostały zidentyfikowane jako przyczyna chorób oczu, takich jak AMD. Mówimy więc o przełomowym odkryciu, które potencjalnie mogłoby pomóc milionom ludzi na całym świecie - podkreśla specjalistka.

Czytaj także:

PAP, KG/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej