100 tys. nielegalnych imigrantów w Szwecji. "Chcemy wprowadzić obowiązek powiadamiania o ich obecności"

 - W Szwecji bez zezwolenia może przebywać 100 tys. osób. Chcemy walczyć ze zjawiskiem "społeczeństwa cieni" m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku powiadamiania policji przez pracowników instytucji publicznych o obecności nielegalnych imigrantów - powiedziała  w czwartek minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard. Propozycja zaostrzenia przepisów budzi kontrowersje wśród Szwedów. 

2023-08-31, 11:48

100 tys. nielegalnych imigrantów w Szwecji. "Chcemy wprowadzić obowiązek powiadamiania o ich obecności"
Szwedzka Minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard zaproponowała w czwartek zaostrzenie przepisów migracyjnych. W Szwecji przebywa ok. 100 tys. nielegalnych uchodźców . Foto: twitter.com/MariaStenergard&Alexanderstock23

W Szwecji od jesieni 2022 roku władzę sprawuje prawicowy rząd trzech partii, wspierany przez przeciwne imigrantom ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. Minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard podzieliła się propozycjami rządu dotyczącymi walki z nielegalnymi migrantami na konferencji prasowej w Sztokholmie. 

- Z obowiązku zgłoszenia nielegalnych imigrantów zwolniona może zostać służba zdrowia, na razie nie jest jasne, czy również szkoła - podkreśliła Stenergard. 

Zobacz także na i.pl:W ten sposób migranci są umieszczani na granicy z Polską. Tak wygląda szlak przerzutowy sztucznie wytworzony przez Białoruś

Kontrowersyjna propozycje

Propozycja rządu w debacie publicznej budzi kontrowersje. "Donoszeniu" sprzeciwiają się przedstawiciele służb socjalnych, twierdząc, że stracą zaufanie, a także bibliotekarze.

REKLAMA

Inne przedstawione możliwości działania miałyby polegać na wzmocnieniu kontroli osób już przebywających w Szwecji, a także rozszerzeniu przez szwedzki Urząd ds. Migracji tzw. biometrii, pobierania odcisków palców czy systemu rozpoznawania twarzy. Wysłużony lub zniesiony ma zostać okres obowiązywania nakazu wydalenia z kraju, który dziś przedawnia się po czterech latach. Politycy chcą również zbadać możliwość wydawania zakazu ponownego wjazdu do Szwecji.

 - To ważny krok w zmianie paradygmatu, jaki obecny rząd wdraża w polityce migracyjnej - uważa Stenergard  odnosząc się do propozycji zaostrzenie przepisów.  

Zobacz także na TVP Info:Szwecja bierze się za radykałów i terroryzm. „Zagrożenie szybko się nie zmniejszy”

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej