more_horiz
Wiadomości

Niemcy: sąd odmówił Brytyjczykom ekstradycji przestępcy. Powodem... złe warunki w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 12:25
- Niemiecki sąd odmówił ekstradycji do Wielkiej Brytanii mieszkającego w tym kraju Albańczyka oskarżonego o handel narkotykami z powodu warunków panujących w brytyjskich więzieniach - podał "The Guardian", dodając, że to najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek.
Wielka Brytania: niemiecki sąd odmówił ekstradycji Albańczyka przez warunki w brytyjskich więzieniach
Wielka Brytania: niemiecki sąd odmówił ekstradycji Albańczyka przez warunki w brytyjskich więzieniachFoto: txking/ Shutterstock

Sprawa dotyczy obywatela Albanii poszukiwanego przez brytyjskie władze międzynarodowym listem gończym w związku z oskarżeniem o przemyt ok. 5 kg kokainy i wypranie ok. 330 tys. funtów. Mężczyzna został aresztowany w Niemczech, dokąd udał się, gdyż przebywająca tam jego narzeczona była poważnie chora.

Jednak sąd okręgowy w Karlsruhe odrzucił brytyjski wniosek o ekstradycję. "Sąd zdecydował, że ekstradycja Albańczyka do Wielkiej Brytanii jest »obecnie niedopuszczalna«. Bez brytyjskich gwarancji ekstradycja nie jest możliwa ze względu na stan brytyjskiego systemu więziennictwa" - napisano w uzasadnieniu.

Zobacz również na i.pl: Dlaczego Szwecja NIE CHCE już IMIGRANTÓW - problem Skandynawii 

Jak informuje "The Guardian", obrońca Albańczyka Jan-Carl Janssen studiował w Glasgow i napisał pracę magisterską na temat warunków panujących w brytyjskich więzieniach. W sądzie powołał się na swoje badania dotyczące chronicznego przeludnienia, niedoborów personelu i przemocy wśród więźniów. Na podstawie tych argumentów sąd uznał, że wymagane są gwarancje dotyczące przestrzegania minimalnych standardów zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka i dwukrotnie zwrócił się do władz brytyjskich o określenie, w których więzieniach Albańczyk będzie odbywał wyrok i jakie będą warunki jego przetrzymywania.

Ekstradycja Albańczyka

Ponieważ nie otrzymał satysfakcjonujących wyjaśnień, uznał, że ekstradycja jest obecnie niedopuszczalna, a jako że Albańczyk nie jest poszukiwany za przestępstwa popełnione w Niemczech, został on wypuszczony na wolność.

"The Guardian" pisze, że zdarzało się w przeszłości, by sądy wyrażały obawy dotyczące warunków w więzieniach w niektórych państwach europejskich, ale jak się uważa, jest to pierwszy przypadek, by sytuacja taka miała miejsce w odniesieniu do brytyjskich więzień.

Zobacz również na i.pl: Funkcjonariusz POSG: nielegalni migranci są bardzo dużym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa

Ponieważ Wielka Brytania nie jest już członkiem UE, zasady europejskiego nakazu aresztowania nie mają wobec niej zastosowania. Umowa o handlu i współpracy zawarta między UE a Wielką Brytanią w 2020 r. stanowi, że nakaz aresztowania może podlegać pewnym warunkom, a "jeśli istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że istnieje realne zagrożenie dla ochrony praw podstawowych osoby, której dotyczy wniosek, wykonujący nakaz organ sądowy może, w stosownych przypadkach, zażądać dodatkowych gwarancji".

Czytaj także:

PAP,pkur

Zobacz także

Zobacz także