Tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Maroku. Liczba zabitych przekroczyła 2000

Liczba zabitych w wyniku trzęsienia ziemi w Maroku wyniosła już 2012 osób. Jak wynika z oficjalnych danych ponad 2059 osób jest rannych.

2023-09-09, 23:35

Tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Maroku. Liczba zabitych przekroczyła 2000
Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Maroku wzrosła do 1305 osób.Foto: PAP/EPA/JALAL MORCHIDI

Do 2012 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Maroku - podała tamtejsza telewizja publiczna powołując się na oświadczenie ministerstwa spraw wewnętrznych. Liczba rannych wzrosła do 2059. 1404 osoby są w stanie krytycznym – dodało marokańskie MSW.

Epicentrum trzęsienia, do którego doszło w piątek o godz. 23.11 czasu lokalnego, znajdowało się ok. 71 km na południowy zachód od Marrakeszu na głębokości 18,5 km - podały amerykańskie służby geologiczne. Trzęsienie miało magnitudę 6,8, 19 minut po nim nastąpiły wstrząsy wtórne o sile 4,9.

Większość ofiar na górskich terenach

W wyniku trzęsienia ziemi zniszczonych zostało wiele budynków zarówno w górskich wsiach, jak i w historycznym Marrakeszu, ludzie spędzili noc pod gołym niebem i wciąż boją wracać się do swoich domów.

Większość ofiar zginęła w trudno dostępnych obszarach górskich Atlasu Wysokiego - przekazał przedstawiciel miejscowych władz, cytowany przez agencję Reutera. Z kolei Associated Press pisze, że większość ofiar zginęła w Marrakeszu i pięciu prowincjach w pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi.

REKLAMA

Marrakesz to dawna stolica Maroka, licznie odwiedzana przez zagranicznych turystów. Tam na placu Dżemaa al-Fna runął minaret meczetu, a niektóre domy w ciasnej zabudowie zawaliły się. Miasto to od 9 października miało być gospodarzem dorocznych spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Zobacz także na tvp.info: Trzęsienie ziemi w Maroku. Zginęło ponad tysiąc osób

Poważne utrudnienia w akcji ratunkowej

Prawie wszystkie domy w rejonie Asni, około 40 km na południe od Marrakeszu, zostały uszkodzone, a mieszkańcy przygotowywali się do spędzenia nocy na zewnątrz. Brakuje tam żywności i innych podstawowych artykułów.

Wstrząsy były odczuwalne nawet w Huelvie i Jaen na południu Hiszpanii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że w Marrakeszu i okolicach poszkodowanych jest ponad 300 000 osób.

REKLAMA

Działania pomocowe spowalniają zablokowane drogi prowadzące do regionu górskiego przez mnóstwo samochodów i powalone skały. Król Maroka Mohammed VI ogłosił trzydniową żałobę narodową. Ze świata płyną kondolencje i oferty pomocy.

Algieria, która w 2021 r. zerwała stosunki z Marokiem po eskalacji napięć między obydwoma krajami w związku z konfliktem w Saharze Zachodniej, oświadczyła, że otworzy przestrzeń powietrzną dla lotów humanitarnych i medycznych do Maroka.

Posłuchaj

Ponad 2000 osób zginęło w Maroko. W nocy kraj nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Specjaliści oceniają, że może to być największy taki kataklizm od stu lat w tym kraju. O szczegółach Wojciech Cegielski (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Kondolencje z całego świata

Do poszkodowanego w wyniku żywiołu kraju płyną kondolencje z całego świata. Również władze Polski wysłały depesze. "W imieniu narodu polskiego i własnym pragnę złożyć władzom i mieszkańcom Królestwa Marokańskiego najszczersze kondolencje w związku z tragicznym trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło ten kraj" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do króla Maroka Mohammeda VI.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki dodał, że skala tragedii w Maroku jest ogromna. Zapewnił też, że Polska jest gotowa gotowa do udzielenia potrzebnej pomocy Maroku, w tym wysłania tam naszych ratowników.

REKLAMA

Według amerykańskiej służby geologicznej było to najbardziej tragiczne trzęsienie ziemi w Maroku od 1960 r., kiedy zginęło co najmniej 12 000 osób.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24/łs/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej