more_horiz
Wiadomości

Ukraińscy uchodźcy opuszczają Estonię. Szkoły i przedszkola pozostały z zablokowanymi miejscami

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 14:50
Jak poinformował we wtorek dziennik "Postimees" estońskie placówki edukacyjne przygotowały się na kształcenie ukraińskich uchodźców wojennych, którzy bez powiadamiania władz opuściły kraj. Potrzebne są nowe przepisy, by szkoły i przedszkola mogły wykreślić nieobecnych uczniów. Zablokowanych jest kilkaset miejsc. 
Władze Estonii muszą zmienić prawo, by szkoły i przedszkola mogły wykreślić z listy uczniów uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy bez powiadamiania władz opuścili kraj
Władze Estonii muszą zmienić prawo, by szkoły i przedszkola mogły wykreślić z listy uczniów uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy bez powiadamiania władz opuścili krajFoto: Shutterstock/Wirestock Creators

O problemie z jakim mierzą się estońskie władze poinformował we wtorek dziennik "Postimees". 

"Ukraińscy uchodźcy wojenni, którzy opuścili Estonię bez powiadomienia władz państwowych, wywołali wiele zamieszania w oświacie, gdyż setki przydzielonych im miejsc w szkołach są nadal zajęte, a dzieci, które potrzebują miejsc do nauki, wciąż czekają" - doniosła we wtorek gazeta.

Zobacz także na i.pl: Skandal w Estonii. Rosyjskie biznesy męża premier Kallas. "Społeczeństwo oczekuje wyjaśnień"

Konieczna zmiana prawa

Komisja ds. kultury estońskiego parlamentu podjęła decyzję o skierowaniu do pierwszego czytania projektu pozwalającego na wypisanie ze szkoły i przedszkola dzieci ukraińskich uchodźców wojennych, które opuściły Estonię bez powiadamiania szkoły.

 - Obecnie można wykluczyć ucznia ze szkoły i przedszkola na wniosek rodzica. Szacujemy, że zablokowanych jest kilkaset miejsc szkolnych, przypisanych Ukraińcom, którzy są teraz poza krajem; takich miejsc brakuje szczególnie w Tallinie - powiedziała Heljo Pikhof, przewodnicząca komisji.

Zobacz także na TVP Info: Estonia się zbroi. Podpisano rekordowy kontrakt

Próba kontaktu z rodzicami dzieci

Minister edukacji i nauki Estonii Kristina Kallas poinformowała, że podjęte zostaną próby nawiązania kontaktu z rodzicami zapisanych do szkół dzieci.

W 2023 roku do placówek oświatowych uczęszczało blisko 8500 ukraińskich dzieci, z czego 65 proc. do szkół podstawowych, 25 proc. do przedszkoli, a 10 proc. do szkół średnich lub zawodowych.

Czytaj także:

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz:

PAP/kg

Zobacz także

Zobacz także