more_horiz
Wiadomości

Niewyobrażalna tragedia w Libii. Nawet 20 tys. osób mogło zginąć w powodzi

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 10:38
Burmistrz miasta Derny w Libii, które zostało dotknięte gigantyczną powodzią twierdzi, że ofiar żywiołu może być nawet do 20 tys. W mieście trwa obecnie akcja ratunkowa, z udziałem zespołów z Turcji, Egiptu, Włoch i z Hiszpanii.
W wyniku powodzi w Libii mogło zginąć nawet 20 tys. osób
W wyniku powodzi w Libii mogło zginąć nawet 20 tys. osóbFoto: PAP/EPA/HANDOUT

Nawet 20 tysięcy osób mogło zginąć w gigantycznej powodzi w Libii. Takie szacunki podał burmistrz miasta Derna, które najbardziej ucierpiało w wyniku zalania. Służby ratownicze próbują odgruzować zawalone budynki, a na miejsce docierają zespoły poszukiwawcze z zagranicy.

Huragan Daniel, który przetoczył się przez Libię spowodował ogromne opady deszczu. Woda przerwała dwie zapory niedaleko Derny i w olbrzymich ilościach wdarła się do miasta. Wiele osób oraz budynków zostało zmytych z powierzchni ziemi.

Miejscowe służby podają, że do tej pory doliczono się ponad 5 tysięcy zabitych w Dernie, ale burmistrz twierdzi na podstawie miejskich szacunków, że ofiar może być 18-20 tysięcy. Kilka tysięcy osób zostało już pochowanych.

Na miejscu nieustannie pracują ratownicy, a do Derny udało się przyjechać zespołom z Turcji, Egiptu, Włoch i z Hiszpanii. Ratownicy mówią, że jednym z najtrudniejszych zadań jest teraz wyciągnięcie setek ciał ofiar z morza, gdzie zaniosła je rwąca woda.

Ratownicy wciąż wyławiają ciała

Libia jest teraz rządzona przez dwa konkurujące ze sobą rządy. Zachodnie media informują jednak, że mimo sporów, obu władzom udaje się jak dotąd koordynować między sobą akcję ratowniczą.

Ratownicy starają się teraz wyłowić ciała zabitych, które woda porwała do morza. Ekipy poszukiwawcze walczą z czasem, by odgruzować jak najwięcej zawalonych domów i wyciągnąć stamtąd żywych ludzi.

Zobacz także na tvp.info: Libia: Dramatyczny bilans ofiar powodzi

W niedzielę i w poniedziałek przez Libię przeszedł huragan Daniel. Wiatr oraz opady deszczu spowodowały, że pękły dwie niszczejące tamy w rejonie miasta Derna. Woda ze zbiorników zalała co najmniej jedną czwartą miasta i niosła ze sobą wszystko, co spotkała na drodze: ludzi, domy, samochody i drzewa. Zawaliły się także cztery mosty.

Czytaj także:

IAR/PR24/łs


Zobacz także

Zobacz także