more_horiz
Wiadomości

Pobyt Kima w Rosji przedłużony. W planie wizyta w fabryce myśliwców i bazie Floty Oceanu Spokojnego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 13:01
Przywódca Korei Północnej, który nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji, zwiedził fabrykę samolotów Suchoj, ma też zapoznać się z możliwościami militarnymi Floty Oceanu Spokojnego - donoszą zachodnie media. Oceniając spotkania Kima z Putinem, eksperci zwracają uwagę na przekaz o zacieśnieniu relacji Moskwy i Pjongjangu, choć zastrzegają, że nie wiadomo, czy rozmowy dadzą jakieś konkretne efekty.
Eksperci oceniający spotkania Kim Dzong Una i Władimira Putina podkreślają, że nie wiadomo, czy doszło do konkretnych umów
Eksperci oceniający spotkania Kim Dzong Una i Władimira Putina podkreślają, że nie wiadomo, czy doszło do konkretnych umówFoto: EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA.

Rosyjskie media państwowe pokazały kadry z wizyty Kima w zakładach w Komsomolsku nad Amurem, największych takich w Rosji, gdzie produkowane są samoloty Suchoj Su-35S i Su-57. W planach ma też wizytę w porcie we Władywostoku, gdzie ma się zaś zapoznać z możliwościami militarnymi Floty Oceanu Spokojnego - zapowiada CNN.

Przywódcy Korei Północnej towarzyszy jeden z ministrów i rosyjscy urzędnicy szczebla regionalnego; Władimir Putin wyjechał po spotkaniu z Kimem w środę, ten jednak nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji o kilka dni, o czym poinformował Kreml, nie podając dalszych szczegółów.

Jak zauważa CNN, wizyty Kima w najważniejszych obiektach na rosyjskim Dalekim Wschodzie następują po wzmiankach Putina o możliwej współpracy wojskowej z Pjongjangiem i po ich spotkaniu w środę na kosmodromie Wostocznyj, gdy Kim wydawał się popierać rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie. Podczas szczytu wyraźnie usiłowano nagłośnić zacieśnienie relacji obu państw - wskazuje CNN.

Szczyt przywódców Rosji i Korei Północnej. Eksperci wątpią w konkretne porozumienia

Obserwatorzy mają jednak wątpliwości, czy rozmowy te - mające ściągnąć uwagę świata - zaowocowały jakimś konkretnym porozumieniem - ocenia w piątek BBC w komentarzu do wizyty. Jak podkreśla, publicznie ogłoszono po nich niewiele. - Obserwowaliśmy dwojakie widowisko: wielki spektakl zaplanowany dla zagranicy oraz nieujawnione porozumienia zawarte za zamkniętymi drzwiami, o niejasnym znaczeniu - powiedział BBC ekspert Fiodor Tierticki z Uniwersytetu Kookmin w Seulu.

Czytaj także w TVP.Info: Reżim Kim Dzong Una pręży muskuły. Wielka paramilitarna parada w Pjongjangu

BBC wskazuje, że wątpliwości dotyczą nawet tego, jak dalece Moskwa gotowa jest pomóc Korei Północnej w budowie satelitów kosmicznych. W ostatnim czasie dwie próby Pjongjangu wystrzelenia satelity szpiegowskiego zakończyły się fiaskiem. Spotkanie z Kimem na rosyjskim kosmodromie "oznacza, że Putin gra na nosie Radzie Bezpieczeństwa ONZ z jej rezolucjami (potępiającymi północnokoreański program rakietowy - red.)" - powiedział BBC Leif-Eric Easley, profesor Uniwersytetu Ewha w Seulu.

Spotkanie Kima z Putinem. Ekspert: to manewr i sygnał dla Zachodu

Z kolei Tierticki uważa spotkanie na kosmodromie Wostocznyj za "manewr", głównie mający na celu wzbudzenie niepokoju Zachodu i Korei Południowej, która przyłączyła się do sankcji przeciwko Moskwie.

Celem szczytu było wysłanie Zachodowi sygnału, że rośnie znaczenie relacji Moskwy i Pjongjangu, nawet jeśli szczegóły na ten temat są skąpe - uważa Tierticki. Radzi on, by zwracać uwagę nie tyle na słowa, ile na konkretne czyny Putina i Kima, jako że obaj "są biegli w stosowaniu podstępu".

Czytaj także w I.pl: Północnokoreańscy hakerzy zaatakowali rosyjskich dyplomatów i instytut badań kosmicznych. Pjongjang szpieguje sojuszników?

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także