Niemcy wprowadzą kontrole na granicy z Polską i Czechami. Mają być "zmienne i elastyczne"

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser poinformowała, że wprowadzone zostaną kontrole na granicy z Polską i Czechami. Ma to ograniczyć możliwości przekraczania granic przez nielegalnych migrantów. Szefowa niemieckiego MSZ wskazała jednocześnie, że nie ma konieczności oficjalnego informowania Komisji Europejskiej, bowiem kontrole będą wprowadzone w porozumieniu z władzami w Warszawie i Pradze.

2023-09-27, 13:39

Niemcy wprowadzą kontrole na granicy z Polską i Czechami. Mają być "zmienne i elastyczne"
Niemcy wprowadzą kontrole na granicy z Polską i Czechami. Foto: Marek Szandurski/Shutterstock

Nancy Faeser przedstawiła swoje plany wzmożenia kontroli na granicach z Czechami i Polską w środę podczas posiedzenia Komisji Spraw Wewnętrznych Bundestagu.

Minister zapowiedziała, że planowane działania "na szlakach przemytu" powinny być "zmienne i elastyczne", uzależnione od sytuacji - także na granicy. W weekend poinformowała, że planuje rozszerzenie kontroli na granicach z Polską i Czechami, aby lepiej zwalczać przemyt ludzi.

Od jesieni 2015 roku w Bawarii, na granicy niemiecko-austriackiej, zostały wprowadzone trwające do środy kontrole stacjonarne. O wprowadzeniu takich kontroli na wewnętrznych granicach UE musi być powiadamiana Komisja Europejska - przypomina dpa.

Niemcy wprowadzą kontrole na granicy

W związku ze zwiększającą się liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech politycy (głównie z opozycyjnej CDU) apelowali w ostatnim czasie do szefowej MSW o wprowadzenie takich stacjonarnych kontroli również na granicach z Czechami i z Polską.

REKLAMA

- Osoby, które nie przybywają do nas ze względów humanitarnych i nie mają perspektyw na pobyt, muszą być szybciej deportowane - zapowiedział minister sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP). Przypomniał, że osoba ubiegająca się o azyl na granicy nie może, co do zasady, zostać od razu odesłana, nawet podczas stacjonarnych kontroli granicznych. Buschmann opowiedział się także za przeprowadzaniem procedur azylowych przez kraje trzecie.

Jednak, jak przypomina dpa, jak dotąd żaden kraj spoza UE nie zaoferował miejsca, w którym osoby ubiegające się o azyl mogłyby poczekać na zakończenie procedury.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Migranci po przybyciu do portu w Lampedusie otrzymują podstawową pomoc - wywiad z Francescą Basile

REKLAMA

ng/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej