"Uciążliwe" ataki z Indii na kanadyjskie serwery. Na celowniku wojsko i parlament
Internetowe strony kanadyjskich sił zbrojnych i parlamentu zostały w czwartek zaatakowane przez hakerów z Indii. Kanadyjski wywiad określił jednak ataki jako "uciążliwość", a nie realne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
2023-09-29, 05:31
Minister obrony narodowej Kanady Bill Blair potwierdził, że doszło do ataku typu distributed denial of service (DDoS), czyli bardzo dużej liczby wejść na stronę w tym samym czasie, blokującej serwery witryny Canadian Armed Forces (CAF). Agencja The Canadian Press cytowała Blaira, który powiedział w czwartek, że „osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo działały bardzo sprawnie", a sam atak był "niewielką uciążliwością”.
Trwa dochodzenie, CAF przekazały, że strona internetowa nie jest połączona z serwerami rządowymi, ministerstwem obrony, ani z wewnętrznymi sieciami wojskowymi - informowała The Canadian Press. Strona CAF była niedostępna w środę przez kilka godzin.
W mediach społecznościowych pojawiły się zrzuty ekranu, które mają dokumentować zhakowanie strony CAF przez grupę "Indian Cyber Force”.
Atak na serwery kanadyjskiej komisji wyborczej
W środę przez ok. godzinę, ataku DDoS doświadczyła także strona Elections Canada (kanadyjskiej państwowej komisji wyborczej). Media donosiły również o problemach niektórych niewielkich firm. Również parlament Kanady zauważył od poniedziałku spowolnienie pracy serwerów. Media cytowały w czwartek odpowiedź rzeczniczki prasowej Amelie Crosson, że zabezpieczenia Izby Gmin zadziałały zgodnie z założeniami, "niemniej niektóre strony mogą być krótkoterminowo niedostępne". W czwartek wieczorem problemy miały ustąpić.
REKLAMA
Stosunki między Indiami pogorszyły się gwałtownie, gdy premier Kanady Justin Trudeau powiedział 18 września, że w czerwcowe zabójstwo sikhijskiego działacza w Kanadzie, Hardeepa Singha Nijjara, zamieszany był rząd Indii. Kanada odwołała rozmowy handlowe z Indiami, a te zawiesiły wydawanie wiz Kanadyjczykom.
Czytaj także: Sztuczna inteligencja a fałszywe treści. Czy algorytmy mogą nas oszukać?
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA