Hołd dla ofiar stalinowskich represji. Dyplomaci kilku krajów uczcili zamordowanych w mińskich Kuropatach

2023-10-30, 12:00

Hołd dla ofiar stalinowskich represji. Dyplomaci kilku krajów uczcili zamordowanych w mińskich Kuropatach
Kwiaty pod pomnikiem zamordowanych przez stalinowskich funkcjonariuszy złożyły delegacje kilku krajów. Foto: Twtitter/@PLinBelarus

Dyplomaci z Polski, krajów UE, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii upamiętnili ofiary represji na mińskim uroczysku Kuropaty. W masowych grobach spoczywają tam ofiary zbrodni z czasów stalinowskich. Szacuje się, że liczba zamordowanych przez Sowietów sięga 250 tys.

- Jak co roku europejscy dyplomaci uczcili pamięć ofiar represji stalinowskich. Złożyliśmy kwiaty pod głównym pomnikiem, a także przy krzyżu, upamiętniającym polskie ofiary – powiedział Marcin Wojciechowski, chargé d’affaires RP na Białorusi.

Kuropaty odwiedzili dyplomaci z Polski, stałego przedstawicielstwa UE na Białorusi, poszczególnych krajów unijnych, a także z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Co roku w przededniu Dziadów, czyli białoruskich Zaduszek, przedstawiciele zachodnich placówek oddają hołd ofiarom stalinowskich represji.

Na cmentarzu obecni byli dziennikarze białoruskich mediów państwowych, którzy próbowali zakłócić uroczystość złożenia kwiatów.

Miejsce masowego mordu dokonanego przez Sowietów

Kuropaty są jednym z co najmniej siedmiu lokalizacji masowych grobów ofiar represji z czasów sowieckich w Mińsku i jego okolicach. Zbiorowe mogiły znajdują się w lesie na północnych obrzeżach miasta. Spoczywają w nich ofiary wielu narodowości, które zamieszkiwały te ziemie przed II wojną światową, m.in. Białorusini, Polacy, Rosjanie, Żydzi, Łotysze, Litwini i inni. Według szacunków historyków w Kuropatach może spoczywać nawet do 250 tys. ofiar represji stalinowskich, w tym Polacy.

Polscy badacze są przekonani, że to m.in. tam należy szukać grobów nieodnalezionej dotąd części polskich oficerów, ofiar zbrodni katyńskiej z wiosny 1940 roku.

29 października jest nieoficjalną datą upamiętnienia ofiar represji stalinowskich na Białorusi. Nawiązuje ona do zgładzenia w mińskim NKWD ponad 130 przedstawicieli białoruskiej inteligencji w nocy z 29 na 30 października 1937 roku. W przeszłości środowiska niezależne organizowały 29 października Noc Rozstrzelanych Poetów. Z kolei podczas dorocznego marszu na Dziady pochód z krzyżami przechodził ulicami Mińska do Kuropat. Obecnie organizacja podobnych przedsięwzięć nie jest możliwa, lecz akcje upamiętnienia odbywają się w różnych miejscach poza Białorusią.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej