Konsekwencje wojny na Bliskim Wschodzie. Niemcy obawiają się ataków terrorystycznych

2023-11-13, 07:51

Konsekwencje wojny na Bliskim Wschodzie. Niemcy obawiają się ataków terrorystycznych
Na zdjęciu: niemiecka policja ochraniająca prewencyjnie synagogę podczas otwarcia karnawału w Kolonii 11 listopada. Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

Obywatele Niemiec obawiają się poważnych konsekwencji wojny na Bliskim Wschodzie także dla Niemiec. ​​59 procent dopuszcza możliwość ataków terrorystycznych - wynika z ankiety ośrodka YouGov na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA).

Jak relacjonuje DPA, z ankiety wynika, że większość Niemców obawia się, że w wyniku wojny w Gazie do poważnych ataków terrorystycznych może dojść również w Niemczech. W ankiecie przeprowadzonej przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej 59 procent pytanych stwierdziło, że takie ataki z wieloma ofiarami śmertelnymi uznają za bardzo lub dość prawdopodobne. 27 proc. uważa, że ​​ataki terrorystyczne w tym kraju są bardzo albo raczej nieprawdopodobne.

Główne zagrożenia wedle ankietowanych

Spośród możliwych konsekwencji wojny w Gazie dla Niemiec, 25 procent pytanych najbardziej martwi się możliwymi atakami terrorystycznymi. 26 procent najbardziej obawia się zwiększonej liczby uchodźców z Bliskiego Wschodu.

»ATAK HAMASU NA IZRAEL - czytaj więcej w PolskieRadio24.pl«

17 procent jako główne zagrożenie wskazało antysemityzm w Niemczech. Jako możliwe główne zagrożenia wskazywano także pogorszenie relacji z krajami z populacją muzułmańską (10 proc.), obawę przed wzrostem cen energii (8 proc.) i rosnącą wrogość wobec muzułmanów (6 proc.).

REKLAMA

W artykułach prasowych w Niemczech, przygotowanych na podstawie depeszy DPA, nie podano próby na jakiej przeprowadzono ankietę, ani daty jej przeprowadzenia, ani też innych informacji na temat tego badania.

Jak podano w depeszy dpa, 39 procent ankieowanych uważa, że ​​stanowisko rządu federalnego w sprawie wojny w Gazie jest wyważone. 32 procent uważa, że ​​rząd federalny zbyt stanowczo opowiada się po stronie Izraela. 7 proc. uważa, że ​​Niemcy stoją zbyt zdecydowanie po stronie Palestyńczyków.

Czytaj również:

DPA/ Deutsche Welle /Welt.de/ PAP/IAR/in./

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej