Hamas zgodził się na zwolnienie kilkudziesięciu zakładników. W zamian chce rozejmu i pomocy humanitarnej
Hamas jest gotów uwolnić do 70 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy - kobiet i dzieci - w zamian za pięciodniowy rozejm z Izraelem. Terroryści poinformowali o tym pełniących funkcję mediatorów Katarczyków.
2023-11-14, 00:50
Przedstawiciel Hamasu podkreślili, że Katar starał się o uwolnienie kobiet i dzieci przetrzymywanych przez Palestyńczyków w zamian za uwolnienie 200 palestyńskich dzieci i 70 kobiet pozostających w rękach Izraelczyków.
- Rozejm powinien obejmować całkowite obustronne zawieszenie broni i zezwolenie na pomoc humanitarną w całej Strefie Gazy – powiedział Abu Ubaida, rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad al-Kassam.
Izrael: zakładnicy byli przetrzymywani w szpitalu w Gazie
Tymczasem armia izraelska przekazała, że ma dowody wskazujące na to, iż bojownicy Hamasu przetrzymywali zakładników wziętych 7 października podczas ataku na południowy Izrael w szpitalu dziecięcym w Gazie. Rzecznik armii Daniel Hagari powiedział, że żołnierze "znaleźli sygnały wskazujące na to, że Hamas przetrzymywał zakładników" w piwnicy szpitala Al-Rantisi.
Izraelski minister obrony Joaw Galant w wiadomości wideo ogłosił wcześniej w poniedziałek, że Hamas stracił kontrolę w Gazie, a jego bojownicy uciekają na południe. - Cywile rabują bazy Hamasu. Nie wierzą już w rząd Hamasu - mówił Galant.
REKLAMA
»ATAK HAMASU NA IZRAEL - czytaj więcej w PolskieRadio24.pl«
Jak podaje Reuters, izraelska telewizja Channel 12 wyemitowała zdjęcie żołnierzy niosących izraelskie flagi w sali parlamentu w Gazie. Minister izraelskiego gabinetu bezpieczeństwa Israel Kac napisał na platformie X, że fotografia przedstawia "symbol rządów Hamasu w Gazie" w rękach izraelskich żołnierzy.
Czytaj także:
- UE o przerwach humanitarnych w Gazie i dalszym dozbrajaniu Ukrainy
- Konsekwencje wojny na Bliskim Wschodzie. Niemcy obawiają się ataków terrorystycznych
[ZOBACZ TAKŻE] Sytuacja w Gazie oczami Polaków - najnowszy odcinek "Podcastu Świat" autorstwa dziennikarza Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA