Łotwa: na cmentarzu w Rydze wyremontowano kolejne polskie mogiły
Instytut Polonika zakończył remonty 3 mogił Polaków w stolicy Łotwy, Rydze. Odbiór prac konserwatorskich nastąpi przed południem czasu polskiego na cmentarzu świętego Michała. Wysiłkami ekspertów Instytutu wyremontowano nagrobek Kazimierza Węcławowicza, nagrobek Józefa i Karoliny Michalskich oraz nagrobek rodziny Stankiewiczów.
2023-11-15, 05:48
Koordynator projektu konserwacji polskich nagrobków na cmentarzu świętego Michała w Rydze Katarzyna Pastuszka z Instytutu Polonika wyjaśnia, że odnowione obiekty wymagały znacznych nakładów pracy.
- Trzy nagrobki kamienne, w formach prostych, kubicznych, zwieńczone krzyżami. W przypadku niektórych z nich, trzeba było wykonać nowy fundament, żeby właściwie obiekt wyeksponować i zabezpieczyć. Oczywiście trzeba było oczyścić powierzchnię kamienne i zdezynfekować, poza tym, niektóre z obiektów były w pewnym stopniu zdefragmentowane, krzyże nagrobków rodziny Michalskich oraz Kazimierza Węcławicza były zniszczone, więc trzeba było te obiekty poskładać - powiedziała.
Trudności w ustaleniu życiorysów Polaków
Mimo starań niezwykle trudno ustalić życiorysy Polaków, którzy spoczywają na cmentarzu świętego Michała w Rydze. Jednak - wyjaśnia Katarzyna Pastuszka - "dzięki pracom renowacyjnym udaje się niekiedy poznać życiorysy niektórych Polaków spoczywających na tej nekropolii".
- Ciężko jest z dotarciem do jakichś szczegółowych informacji na temat życiorysu tych rodzin, to się niestety nie zachowało albo jest w jakimś stopniu rozproszone. Ale już kolejny rok z rzędu zdarza się, że w trakcie prac odzywają się do nas potomkowie osób pochowanych na cmentarzu świętego Michała, i w tym roku było podobnie. Jeden z potomków Kazimierza Węcłowicza widząc prace przy tym nagrobku odezwał się do nas, przestał nam też trochę informacji na temat pochowanego i to jest dla nas bardzo cenne, bo wcześniej niestety była to dla nas postać całkowicie anonimowa - tłumaczy Katarzyna Pastuszka.
REKLAMA
Posłuchaj
Z tych informacji przekazanych przez prawnuka Kazimierza Węcławowicza, Christiana von Wenzlawowicza, wynika między innymi, że Węcławowicz, który zmarł w 1888 roku, był oficerem armii carskiej, a po małżeństwie z Heleną Amalie von Krüdener nazwisko potomków pary zmodyfikowano z wersji polskiej do "von Wenzlawowicz".
Na cmentarzu świętego Michała w Rydze spoczywa blisko 460 Polaków, Instytut Polonika w ramach projektu konserwatorskiego prowadzonego od 2021 roku przeprowadził do tej pory renowację 12 nagrobków.
Czytaj także:
- "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego" we Lwowie
- Rosja: w Lewaszowie znowu zniknęła instalacja upamiętniająca zamordowanych Polaków
- Odeszli w 2023 roku. Pożegnania z ludźmi kultury [POSŁUCHAJ]
IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA