Czy można się przygotować na śmierć? Beata Biały o pracy w hospicjum dziecięcym

- Nawet jeżeli rodzice deklarują, iż akceptują fakt, że dziecko umrze stosunkowo szybko, to ta akceptacja może być gdzieś na poziomie racjonalnym. Natomiast na poziomie emocjonalnym bywa bardzo różnie. Kiedy stan dziecka nagle się pogarsza, okazuje się, że gotowość do zaakceptowania jego śmierci wcale nie jest rzeczą oczywistą - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Biały z Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. 

2023-11-01, 19:00

Czy można się przygotować na śmierć? Beata Biały o pracy w hospicjum dziecięcym
Dzięki akcji "Nakrętki dla hospicjum" przez 13 lat udało się zebrać ponad milion złotych. Foto: Shutterstock/Ground Picture

Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych to czas, gdy patrzymy na życie z innej perspektywy. Na dłużej zatrzymujemy się nad sensem czasu, który jest nam dany. Inaczej widzimy przemijanie, odchodzenie i śmierć, która staje się przejściem do innego świata.

Ze śmiercią praktycznie na co dzień spotykają się osoby pracujące w hospicjach. Beata Biały opowiedziała o swoich doświadczeniach z takiej placówki dla dzieci. 

- W Hospicjum dla dzieci ze śmiercią stykamy się często. Opiekujemy się dziećmi nieuleczalnie chorymi. Wiadomo więc, że ich życie będzie krótsze niż, powiedzmy, przewidywalna długość życia takiego zdrowego, młodego człowieka - powiedziała.

Przygotowanie na moment odejścia

- Jako zespół hospicyjny staramy się przygotowywać rodziców na moment odejścia dziecka. Nie jest to łatwe. Nawet jeżeli rodzice deklarują, iż rozumieją, że diagnoza jest taka, jaka jest, że akceptują fakt, że dziecko umrze stosunkowo szybko, to ta akceptacja może być gdzieś na poziomie racjonalnym. Natomiast na poziomie emocjonalnym bywa bardzo różnie - dodała. 

REKLAMA

Jak zaznaczyła, "kiedy stan dziecka nagle się pogarsza, okazuje się, że gotowość do zaakceptowania śmierci wcale nie jest rzeczą oczywistą".

Gościem audycji była także prof. Maria Sroczyńska, socjolog z UKSW. 

- Miałam okazję być z moimi studentami na oddziałach szpitalnych. Mówiono o tym, że dzieci o wiele spokojniej przeżywają trudny okres odchodzenia niż członkowie ich rodzin. Osoby wierzące mówią, że dzieci doświadczają obecności aniołów stróżów. To pozwala dzieciom na spokojniejsze odchodzenie - podkreśliła profesor.

- Jako socjolog mogę powiedzieć, że osoby wierzące czy związane z religijnością, są bardziej spokojne w kontekście możliwości przeżycia własnej śmierci - dodała prof. Maria Sroczyńska. 

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Rozmowa PR24: Beata Biały i prof. Maria Sroczyńska 24:23
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

REKLAMA

Goście: Beata Biały (Warszawskie Hospicjum dla Dzieci), prof. Maria Sroczyńska (socjolog, UKSW)

Data emisji: 1.11.2023

Godzina emisji: 17.35

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej