Szef MSZ odwiedza europejskie stolice. Rozmowy o zmianach traktatowych w UE. "Dostrzegamy zagrożenia"
Bruksela była drugim przystankiem na trasie podróży ministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka po europejskich stolicach poświęconej ewentualnym zmianom w unijnych traktatach.
2023-11-28, 16:27
Szef polskiego MSZ wykorzystał naradę ministerialną w NATO w belgijskiej stolicy, by porozmawiać w kuluarach o zmianach traktatowych proponowanych przez Parlament Europejski.
Wymiana doświadczeń i rozmowa o zagrożeniach
- One są też przedmiotem uwagi zarówno ministrów zajmujących się sprawami europejskimi jak i ministrów spraw zagranicznych. Tak więc wykorzystując okazję, że tu jest całe grono ministrów spraw zagranicznych, z kilkorgiem z nich miałem okazję też porozmawiać, czy też umówić się na wizyty w najbliższych dniach w ich stolicach. Żeby wymienić te doświadczenia, skonfrontować te obszary, w których my dostrzegamy te zagrożenia, jak na to patrzą nasi partnerzy, czy te zagrożenia są też w części przynajmniej dostrzegane przez naszych partnerów - powiedział minister spraw zagranicznych.
Dziś Szymon Szynkowski vel Sęk ma także zaplanowane spotkanie w Pradze, a w kolejnych dniach również w Rydze i Wilnie.
Wzmocnienie unijnych instytucji
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął niewielką większością głosów swoje propozycje zmian traktatowych, które przewidują między innymi wzmocnienie roli unijnych instytucji, głównie Europarlamentu, czy zlikwidowanie prawa weta w polityce zagranicznej oraz w kwestiach podatkowych.
REKLAMA
Hiszpania, która w tym półroczu kieruje pracami Unii, obiecała, że w przyszłym miesiącu wprowadzi ten temat na obrady ministrów do spraw europejskich 27-ki. Oni mają zdecydować czy zająć się propozycjami Parlamentu Europejskiego, czy też poczekać na dogłębne analizy.
Wymagana jednomyślność
Ewentualna decyzja o rozpoczęciu kilkuletnich negocjacji w sprawie zmian traktatowych należy do przywódców unijnych krajów. Kolejne kroki, czyli powołanie konwentu, na którym negocjowane byłyby zmiany i Konferencji Międzyrządowej, która miałaby je zatwierdzić, wymagają jednomyślności wszystkich państw.
A tej obecnie nie ma.
Posłuchaj
- Szef MON o zmianie traktatów: UE nie będzie federacją, a scentralizowanym państwem zdominowanym przez Niemcy
- Zmiana traktatów UE. Miller, Cimoszewicz i Belka bronią decyzji PE
UE forsuje zmiany traktatowe. Szynkowski vel Sęk: to jest niesłychanie groźne, musimy alarmować
IAR/fc
REKLAMA