Brytyjskie MSW: w tym roku ponad 17 tys. osób złożyło wnioski o azyl, a potem zniknęło
W środę urzędnicy ministerstwa spraw wewnętrznych przyznali, że nie znają miejsca pobytu ponad 17 tys. osób, które złożyły wnioski o azyl w Wielkiej Brytanii, a następnie nie stawili się na rozmowy w sprawie tych wniosków.
2023-11-29, 19:27
Liczba ta pojawiła się podczas debaty w komisji spraw wewnętrznych na temat deklarowanego przez premiera Rishiego Sunaka celu, jakim jest wyeliminowanie do końca roku zaległości w rozpatrywaniu wniosków azylowych.
Przypadki wycofania wniosków
Odpowiadając na pytania posłów z komisji, urzędnicy MSW poinformowali, że od grudnia zeszłego roku było 17 316 przypadków wycofania wniosku w związku z tym, że składająca go osoba nie odpowiedziała na wezwanie.
Wnioski są wycofywane, jeśli osoby ubiegające się o azyl nie odpowiedzą na dwa kolejne wezwania na rozmowę lub do uzupełnienia kwestionariusza. Wycofanie wniosku oznacza, że nie jest on już rozpatrywany, a jeśli wnioskodawca pozostaje na terenie Wielkiej Brytanii, przebywa nielegalnie i może zostać wydalony.
- Brytyjski SN zabronił odsyłania imigrantów do Rwandy. Rząd w Londynie ma problem
- Wielka Brytania: coraz więcej nielegalnych imigrantów dostaje prawo do pracy. "Budzi to poczucie niesprawiedliwości"
Simon Ridley, wysoki rangą urzędnik MSW, zapytany o to, czy niektóre z tych osób wróciły do swoich krajów, przyznał, że nie wie. - Nie sądzę, byśmy wiedzieli, gdzie są ci wszyscy ludzie - powiedział.
Według przedstawionych w zeszłym tygodniu przez MSW danych liczba zaległych wniosków - tych, które zostały złożone przed czerwcem 2022 r. - wynosiła na koniec września 39 668.
PAP/jb
REKLAMA