"Ze strony rządu jest pełne zaangażowanie". Minister Pełczyńska-Nałęcz o odblokowaniu pieniędzy z KPO

2024-01-11, 16:46

"Ze strony rządu jest pełne zaangażowanie". Minister Pełczyńska-Nałęcz o odblokowaniu pieniędzy z KPO
Pałęczyńska-Nałęcz: jest pełne zaangażowanie, by przyspieszyć odblokowanie KPO. Foto: Twitter/Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Minister funduszy i polityki regionalnej zadeklarowała przyspieszenie działań, by doprowadzić do odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w środę i w czwartek rozmawiała na ten temat w Komisji Europejskiej w Brukseli.

Później powiedziała dziennikarzom, że rząd ma do nadrobienia wiele zaległości i opóźnień, ale jest zdeterminowany, by jak najszybciej przeprowadzić reformy sądownictwa, od których uzależniona jest wypłata pieniędzy.

- Ze strony rządu jest pełne zaangażowanie. Jesteśmy w kontakcie z Komisją. Cały czas podkreślam, że reformy sądownictwa robimy przede wszystkim dla Polski i Polaków, bo to jest wielka obietnica tego rządu, i w ogóle podstawa demokracji i tego czym jesteśmy. A równocześnie oczywiście stajemy się z powrotem tym, czym jest Unia Europejska, czyli organizacją państw demokratycznych i z tym jest związane otrzymanie funduszy z KPO - skomentowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Podpis prezydenta

Według minister funduszy i polityki regionalnej odblokowanie pieniędzy z KPO mogłoby nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Komisja, która blokuje wypłatę od kilku lat domaga się reform gwarantujących niezależność sądownictwa. By jednak reformy zostały przeprowadzone, potrzebny jest podpis prezydenta pod ustawą przyjętą przez większość w Sejmie. Zdaniem Pełczyńskiej-Nałęcz ewentualny brak podpisu nie przeszkodzi w zgodzie Komisji na wypłatę pieniędzy.


Posłuchaj

Katarzyna Pałęczyńska-Nałęcz: pełne zaangażowanie, by przyspieszyć odblokowanie KPO (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

Polska do tej pory otrzymała 5 miliardów euro zaliczki z KPO, które nie były uzależnione od spełnienia żadnych warunków, w przeciwieństwie do pozostałej puli, czyli 55 miliardów euro. W połowie grudnia Polska złożyła pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy w wysokości 7 miliardów euro. W tym roku, jak poinformowała minister, Warszawa złoży cztery wnioski opiewające na 23 miliardy euro.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/pkur

Polecane

Wróć do strony głównej