Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Jourova przedstawiła stanowisko KE na spotkaniu z prezydentem Dudą

2024-01-17, 13:37

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Jourova przedstawiła stanowisko KE na spotkaniu z prezydentem Dudą
Jourova: Komisja Europejska nie zajmuje się indywidualnymi kwestiami. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Komisja Europejska nie zajmuje się indywidualnymi kwestiami – takie stanowisko miała przekazać wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova podczas spotkania w Davos z prezydentem Andrzejem Dudą, który poruszył kwestię uwięzienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że prezydent mówił podczas tego spotkania o więźniach politycznych, natomiast przesłanie wiceszefowej Komisji było jednoznaczne – Bruksela zajmuje się zmianami systemowymi, a nie indywidualnymi przypadkami.

Vera Jourova tłumaczy, że Komisja nie reagowała także na indywidualne przypadki w Rumunii, na Słowacji czy na Malcie. Komisja podkreśla również, że nie jest sądem konstytucyjnym i nie ma kompetencji do oceny, co jest łamaniem konstytucji w Polsce, a co nie jest, i że ocenia jedynie zgodność z unijnymi traktatami.

Andrzej Duda w Davos

Prezydent Andrzej Duda w Davos bierze udział w spotkaniach ze światowymi liderami. Prezydent ocenił, że zmęczenie wojną Rosji przeciwko Ukrainie jest zjawiskiem niezwykle niebezpiecznym i trzeba mu zapobiegać. Podczas środowej debaty nawoływał do dalszego wsparcia walczącej Ukrainy.

Prezydent Duda podkreślił w trakcie debaty, że Polacy zdają sobie sprawę z tego, czym jest rosyjska okupacja i terror, dlatego rozumieją obecną sytuację Ukrainy. Przypomniał, że nasz kraj przekazał walczącej Ukrainie ogromną liczbę sprzętu wojskowego i współorganizował koalicję czołgową.

- Nawołujemy wspólnotę międzynarodową, aby nie zaprzestawać pomocy dla Ukrainy - oświadczył polski prezydent.

Zwrócił uwagę, że potencjał gospodarczy, ludnościowy i militarny Rosji "miażdży" Ukrainę. Zdaniem Andrzeja Dudy to, że przez dwa lata Ukraińcy są w stanie się bronić, pokazuje niezwykłą wolę przetrwania Ukrainy, ale też kluczową rolę zachodniego wsparcia. - Zmęczenie wojną jest zjawiskiem niezwykle niebezpiecznym, któremu musimy zapobiegać - oświadczył.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej