Mowa nienawiści przestępstwem? Parlament Europejski chce zmian
Parlament Europejski chce uznania mowy nienawiści za przestępstwo. W sprawozdaniu, przyjętym dziś na sesji w Strasburgu, deputowani zaapelowali do unijnych przywódców o włączenie do przestępstw o wymiarze transgranicznym nawoływania do nienawiści i przestępstw z nienawiści.
2024-01-18, 13:49
Europosłowie podkreślili, że swoboda wypowiedzi nie może wykorzystywana jako tarcza ochronna. Inicjatorką dyskusji na ten temat i sprawozdawczynią dokumentu z ramienia największej grupy w Europarlamencie była Magdalena Adamowicz.
- Zło zaczyna się od słowa. Tragedie pojedynczych osób, ale i największe zbrodnie przeciw ludzkości zaczynają się od odczłowieczania, od szczucia i nawoływania do nienawiści. Te słowa, które sieją nienawiść i nawołują do zbrodni, są narzędziem zbrodni i najwyższy czas, żebyśmy jak narzędzia zbrodni je traktowali. Kiedy wreszcie zrozumiemy, że nie może być wolnością słowa to co zabija. Kiedy wreszcie zrozumiemy, że nawoływanie do nienawiści zabija też demokrację? - mówiła deputowana.
Posłuchaj
Krytyka Jakiego
- Chcecie wsadzać do więzień swoich wrogów za krytykę - powiedział podczas debaty Patryk Jaki. Zdaniem europosła możliwe będą kary więzienia za krytykę nielegalnej migracji lub mniejszości seksualnych. - Czyli jeśli teraz obywatel Unii Europejskiej przeczyta dane policji, z których wynika, że migranci popełniają więcej przestępstw, to pójdzie do więzienia. Albo na przykład inny obywatel, zgodnie ze swoim prawem wolności do wyznawania własnej religii, zdrowym rozsądkiem i wiedzą naukową z biologii stwierdzi, że są tylko dwie płcie, a nie, tak jak wy uważacie, 256, to też pójdzie do więzienia. Wy jesteście spadkobiercami komunistycznych ideologii i tak jak oni posługujecie się pięknymi hasłami, ale marzycie o zniszczeni wolności - powiedział Patryk Jaki.
Posłuchaj
Większość europosłów uważa inaczej. Uznała, że jest coraz więcej przypadków szerzenia nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią. Deputowani podkreślili, że nie ma uzasadnienia i wytłumaczenia dla trwającej prawie 2 lata blokady wypracowania wspólnej reakcji na poziomie unijnym dotyczącej zwalczania wszystkich spotykanych form mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści.
REKLAMA
iar/Beata Płomecka/as
REKLAMA