"Klisze pamięci. Labirynty". Wystawa prac więźnia Auschwitz przed rzymską bazyliką i w Warszawie
Wystawa grafik "Klisze pamięci. Labirynty" artysty i więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja zostanie zaprezentowana przed rzymską Bazyliką Dwunastu Apostołów. Bliźniaczą ekspozycję od piątku można oglądać także przed warszawską Kordegardą.
2024-01-22, 07:20
Marian Kołodziej trafił do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku w wieku 18 lat wraz z pierwszym transportem. Do obozowej przeszłości powrócił 50 lat później, kiedy w ramach terapii i rehabilitacji po przeżytym udarze mózgu, zaczął rysować ołówkiem przywiązanym do ręki.
Interpretacja obozowej rzeczywistości
Jak powiedział dyrektor Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach franciszkanin ojciec Kazimierz Malinowski, dzieła Kołodzieja są próbą interpretacji obozowej rzeczywistości.
- Językiem apokaliptycznym wyjętym głównie z rysunków Hansa Dürera, nie zobaczymy na nich żołnierzy niemieckich w mundurach, ale bestie apokaliptyczne, którymi są kapo czy inni przestępcy, którzy tam pracowali - wskazał franciszkanin i zaznaczył, że jest to próba reinterpretacji ujętym w języku graficznym.
Posłuchaj
Dyrektor Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach franciszkanin ojciec Kazimierz Malinowski o motywie przekreślonej twarzy (IAR) 0:14
Dodaj do playlisty
Ojciec Kazimierz Malinowski zwrócił uwagę na jedną z prac Mariana Kołodzieja, która dojmująco oddaje obozowe przeżycia.
REKLAMA
- Twarz młodego Kołodzieja w obozie, kilkaset razy przekreślona - wskazał.
Jak interpretował ją autor, przeżycia obozowe na zawsze zostawiały ogromne zmiany w psychice.
W kilku językach
Wystawę w kilku językach prezentuje Polska Grupa Energetyczna w ramach przypadającej 27 stycznia 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Ma ona na celu pokazanie także postaci świętego Maksymiliana Kolbego oraz rotmistrza Witolda Pileckiego - ochotnika do Auschwitz.
Wystawa "Klisze pamięci. Labirynty" prezentowana jest przed Galerią Kordegarda do 9 lutego, a przy rzymskiej Bazylice Dwunastu Apostołów - do 22 lutego. W polskiej, angielskiej, włoskiej i hiszpańskiej wersji językowej. Wystawa ma odwiedzić wszystkie zakony franciszkańskie na świecie.
REKLAMA
Posłuchaj
Dyrektor Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach franciszkanin ojciec Kazimierz Malinowski o apokaliptycznej wizji w pracach Mariana Kołodzieja (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
Oryginalne prace Mariana Kołodzieja są prezentowane na stałe w Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach.
Czytaj także:
- "Auschwitz-Birkenau. Historia, miejsce, pamięć" - wspominają byli więźniowie obozu
- Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport do piekła
IAR/fc
REKLAMA