Apel szefa Pentagonu. Wezwał państwa do wsparcia Ukrainy większą liczbą systemów obrony powietrznej

2024-01-23, 17:03

Apel szefa Pentagonu. Wezwał państwa do wsparcia Ukrainy większą liczbą systemów obrony powietrznej
Szef Pentagonu wezwał państwa wspierające Ukrainę do wysłania większej liczby rakiet obrony powietrznej. Foto: FB/GeneralStaff.ua&shutterstock/Drop of Light

Szef Pentagonu Lloyd Austin w związku z rosyjskimi atakami wezwał we wtorek państwa Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy do wysłania do tego kraju większej liczby rakiet do systemów obrony powietrznej. We wtorek w formule online odbywa się pierwsze w nowym roku spotkanie grupy ministrów obrony i szefów sztabów wspierających Ukrainę.

- Putin ma nadzieję, że za pomocą rakiet i dronów zdemoralizuje Ukraińców i złamie ducha walki ukraińskiego wojska. Więc zachęcam tę grupę, by sięgnąć głęboko do swoich zasobów i dostarczyć Ukrainie jeszcze więcej ratujących życie naziemnych systemów obrony powietrznej i pocisków - powiedział Austin na rozpoczęcie wirtualnego spotkania ok. 50 przedstawicieli resortów obrony.

To pierwsze w tym roku i 18. w ogóle spotkanie grupy od jej inauguracji w kwietniu 2022 r. w bazie Ramstein w Niemczech. Amerykański minister obrony łączył się ze swojego domu, gdzie wciąż przechodzi rehabilitację po pobycie w szpitalu w związku z komplikacjami po operacji raka prostaty.

Austin nie odniósł się do negocjacji w Kongresie

Szef Pentagonu zaznaczył, że Ukraina nadal stawia dzielny opór rosyjskim atakom i zadaje znaczące straty rosyjskiej armii. Jednocześnie namawiał państwa wspierające Ukrainę do zdecydowanej pomocy. - Jeśli stracimy zimną krew, jeśli uchylimy się, jeśli nie odstraszymy innych potencjalnych agresorów, zachęcimy tylko do większego przelewu krwi i chaosu - ostrzegł.

Austin wspomniał o ostatnim wsparcia USA dla Ukrainy - ogłoszonym niemal miesiąc temu - lecz nie odniósł się do wciąż trwających negocjacji w Kongresie nad nowym pakietem środków na pomoc Ukrainie, bez którego dalsze wsparcie nie będzie możliwe.

Pochwalił przy tym państwa, które od ostatniego spotkania w grudniu ogłosiły nowe długoterminowe pakiety wsparcia dla Ukrainy, wymieniając Estonię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Holandię, Norwegię, Szwecję i Wielką Brytanię. Mówił też o utworzeniu kilku koalicji państw zajmujących się wsparciem Ukrainy w sześciu obszarach, m.in. sił powietrznych, artylerii, bezpieczeństwa morskiego, odminowywania i bezpieczeństwa informatycznego. USA wraz z Francją przewodzą grupie artyleryjskiej oraz wraz z Danią i Holandią koalicji sił powietrznych.

Czytaj także:

PAP/kg

kor-wm

Polecane

Wróć do strony głównej