Deportacja ukraińskich dzieci. Kanada będzie pomagać w ich powrocie do domu

2024-02-02, 21:00

Deportacja ukraińskich dzieci. Kanada będzie pomagać w ich powrocie do domu
Deportowano od 2 tys. do 20 tys. ukraińskich dzieci. Foto: Kharaim Pavlo / Shutterstock

Kanada będzie pomagać w powrocie ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji lub odebranych rodzinom przez Rosjan, a jednocześnie wspierać wysiłki na rzecz pociągnięcia winnych do odpowiedzialności - poinformowało w piątek kanadyjskie MSZ.

Goszcząc na Ukrainie, szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly ogłosiła powołanie koalicji na rzecz odzyskania ukraińskich dzieci, wywiezionych przez rosyjskie wojska z terenów okupowanych.

We wspólnej kanadyjsko-ukraińskiej deklaracji, opublikowanej po spotkaniach w Kijowie, wezwano inne kraje i organizacje międzynarodowe "do dołączenia do Międzynarodowej Koalicji na Rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci i wsparcia jej wysiłków".

Koalicja ma jednocześnie działać na rzecz "wsparcia działań, by ci, którzy są odpowiedzialni za nielegalne wywózki i przymusowe przesiedlenia ukraińskich dzieci, stanęli przed wymiarem sprawiedliwości zgodnie z prawem międzynarodowym".

Dokumentacja konsularna dla każdego zaginionego dziecka

Joly mówiła, że dla każdego zaginionego ukraińskiego dziecka będzie tworzona dokumentacja konsularna, a kanadyjscy dyplomaci będą działać na rzecz zwiększenia wiedzy o wywózkach ukraińskich dzieci.

- Będziemy prowadzili rozmowy z wieloma państwami świata. Meksyk, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Katar. Będziemy wzmacniali świadomość na temat tych dzieci. Będziemy też, oczywiście, pracowali z tymi krajami, które mają bezpośrednie relacje z Rosją, by te dzieci powróciły do domu - powiedziała szefowa MSZ Kanady.

Wśród wymienionych w deklaracji działań są "wszelkie możliwe wysiłki" na rzecz wsparcia powrotu do rodzin lub umieszczenia w rodzinach zastępczych, pomoc humanitarna, medyczna i psychologiczna dla dzieci i ich rodzin. Wcześniejszy komunikat kanadyjskiego MSZ wymienił "praktyczną" wiedzę i pomoc we wsparciu strony ukraińskiej, gdyby potrzebne były "ekspertyza techniczna i zasoby".

"Dzieci i konflikty zbrojne"

W deklaracji zwrócono uwagę na ubiegłoroczny raport sekretarza generalnego ONZ zatytułowany "Dzieci i konflikty zbrojne", w którym "siły zbrojne Rosji i współdziałające grupy zbrojne zostały dołączone do listy stron, popełniających ciężkie naruszenia prawa przeciwko dzieciom w konfliktach zbrojnych".

W listopadzie ub.r. przedstawiciele organizacji, działających na rzecz powrotu ukraińskich dzieci do kraju oraz kilkoro ukraińskich dzieci i ich opiekunów, spotkali się z komisją spraw zagranicznych kanadyjskiej Izby Gmin, która gromadzi informacje na temat nielegalnego wywożenia dzieci z Ukrainy do Rosji.

Według ocen jednej z organizacji, które poszukują ukraińskich dzieci, Save the Children, szacunki wahają się między 2 tys. do 20 tys. Przedstawicielka organizacji Kateryna Lytwynenko apelowała do Kanady o pomoc w zachęcaniu innych krajów do pośrednictwa w kontaktach między urzędnikami ukraińskimi i rosyjskimi, ponieważ może to pomóc w odnalezieniu wywiezionych dzieci.

Tego typu współpracę Kanada prowadzi m.in. z Katarem. Na początku listopada ub.r. premier Kanady Justin Trudeau rozmawiał z emirem Kataru szejkiem Tamimem bin Hamad Al Thani o współpracy nad formułą pokojową dla Ukrainy "szczególnie w ramach grupy roboczej, zajmującej się zwolnieniem więźniów i osób deportowanych, której Kanada będzie współprzewodniczyć". Trudeau dziękował wówczas emirowi Kataru za pomoc w odnajdywaniu uprowadzonych ukraińskich dzieci i przywożeniu ich z powrotem na Ukrainę.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej