Wsparcie dla Ukrainy płynie nawet z Korei Płd. ISW: jednak to pomoc z USA ma kluczowe znaczenie

Europejscy i azjatyccy sojusznicy Stanów Zjednoczonych znacznie zwiększyli wysiłki mające na celu wsparcie Ukrainy w wojnie obronnej z Rosją - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

2024-02-07, 11:01

Wsparcie dla Ukrainy płynie nawet z Korei Płd. ISW: jednak to pomoc z USA ma kluczowe znaczenie
Ukraińscy żołnierze na froncie. Foto: FB/Генеральний штаб ЗСУ

ISW podkreśla, że przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował we wtorek o osiągnięciu przez Komisję Europejską i Parlament Europejski wstępnego porozumienia o stworzeniu nowego instrumentu - Modułu Ukraińskiego (ang. Ukraine Facility) - służącego gromadzeniu zapowiedzianego niedawno pakietu wsparcia wysokości 50 mld euro dla Ukrainy na lata 2024-2027. Szefowa KE Ursula von der Leyen oświadczyła, ze UE chce rozpocząć wypłaty z tego modułu w marcu.

Niemiecki producent broni Rheinmetall zapowiedział w poniedziałek, że zamierza przekazać Ukrainie w bieżącym roku dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich 155 mm, dziesiątki bojowych wozów piechoty Marder, 25 czołgów Leopard 1A5 oraz nieokreśloną liczbę systemów obrony przeciwlotniczej Skynex - czytamy w analizie think tanku.

Wsparcie płynie nawet z Korei Południowej 

ISW zwraca też uwagę, że Administracja Programu Zakupów Obronnych Korei Południowej zapowiedziała we wtorek, że zamierza w 2024 r. podpisać kontrakt z producentem amunicji Poongsan na masowe wytwarzanie pocisków 155 mm o zwiększonym zasięgu 60 km. Według doniesień Korea Płd. zaczęła na początku 2023 r. pośrednio dostarczać Ukrainie pociski artyleryjskie i także te nowo produkowane mogą zostać przekazane europejskim sojusznikom w celu dalszego transferu dla Ukrainy.

Od początku pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę UE i jej państwa członkowskie udostępniły Ukrainie 138 mld euro, wliczając niedawno zapowiedziany pakiet 50 mld euro. Stany Zjednoczone natomiast przyznały Ukrainie 113 mld dolarów, z czego 75 mld zostało przekazane bezpośrednio temu krajowi jako wsparcie humanitarne, finansowe i wojskowe. Pozostałe 38 mld USD przeznaczono na finansowanie wsparcia w sferze bezpieczeństwa, które rząd USA wydał głównie w kraju na amerykańskie firmy i personel.

REKLAMA

Pomoc USA kluczowa

ISW ocenia, że pomoc USA w najbliższej przyszłości będzie mieć kluczowe znaczenie dla budowania przez Ukrainę własnej bazy przemysłu obronnego. Według think tanku USA nie będą musiały przekazywać Ukrainie dużych pakietów pomocowych bez końca, jeśli Kijów będzie nadal z powodzeniem kontynuować starania o produkowanie własnej broni, budowanie dwustronnych i międzynarodowych partnerstw w przemyśle obronnym oraz tworzenie przemysłowych joint ventures z zachodnimi firmami w celu wspólnej produkcji.

Według ISW USA będą przez kilka lat musiały nadal wspierać Ukrainę w budowie własnej bazy przemysłu obronnego, ale potrzeby tego kraju w sferze międzynarodowego bezpieczeństwa będą w dłuższej perspektywie spadać w miarę zwiększania przez Ukrainę własnego potencjału w celu osiągnięcia samowystarczalności.

Czytaj więcej:

"Ostateczne powodzenie wysiłków Ukrainy w budowaniu własnej bazy przemysłu obronnego zależy jednak od jej zdolności do wyzwolenia strategicznie kluczowych obszarów, które są obecnie okupowane przez siły rosyjskie" - pisze ISW. Z tego powodu - podkreślono w analizie - "wojskowa pomoc USA i sojuszników dla Ukrainy będzie mieć w najbliższej przyszłości kluczowe znaczenie".

REKLAMA

ISW zwraca przy tym uwagę, że USA zamierzają znacznie zwiększyć krajową produkcję pocisków 155 mm oraz ich składników dla Ukrainy w 2024 i 2025 r., jeśli zostanie przyjęta ustawa o przyznaniu odpowiednich środków. Miesięczna produkcja pocisków 155 mm miałaby do października 2024 r. wzrosnąć dwukrotnie do ok. 60 tys. sztuk, a do października 2025 - do 100 tys. sztuk. 

Atak na Ukrainę. Jedna z rakiet leciała w kierunku Polski. Siemoniak: Rosja nie zmieniła swojej polityki

PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej