Ponad połowa Francuzów chce przywrócenia kary śmierci. Wzrost poparcia w ostatnich dekadach

2024-02-11, 01:34

Ponad połowa Francuzów chce przywrócenia kary śmierci. Wzrost poparcia w ostatnich dekadach
Ponad połowa Francuzów chce przywrócenia kary śmierci. Foto: Jose Campos Rojas / Shutterstock.com, josefkubes / Shutterstock.com

Po ponad czterdziestu latach od zniesienia kary śmierci we Francji połowa społeczeństwa wciąż wyraża poparcie dla takiego rozwiązania - pisze dziennik "Le Figaro". Artykuł został opublikowany dzień po śmierci Roberta Badintera, który przyczynił się do zniesienia tej kary we Francji.

Politycy różnych opcji politycznych we Francji złożyli hołd zmarłemu w piątek Badinterowi, który sprawował urząd ministra sprawiedliwości w latach 1981-1986. Przy wsparciu socjalistycznego prezydenta François Mitterranda doprowadził on w październiku 1981 roku do zniesienia kary śmierci we Francji.

Ponad połowa Francuzów chce powrotu kary śmierci

Jak zauważa "Le Figaro", od tego czasu złożono ponad 30 projektów ustaw mających na celu przywrócenie kary śmierci, a debata na ten temat dzieli francuskie społeczeństwo.

Dziennik przypomina sondaż z 2020 roku, w którym za przywróceniem kary śmierci opowiedziało się 55 proc. ankietowanych. Jak zauważa gazeta, w momencie zniesienia kary śmierci poparcie dla niej wyrażało aż 60 proc. badanych, więc Mitterrand w rzeczywistości postąpił wbrew francuskiej opinii publicznej.

Wzrost w ostatnich dekadach

W pierwszej dekadzie XXI wieku poparcie dla kary śmierci wyrażało jedynie 30 proc. Francuzów, ale statystyki zmieniły się w ostatnich latach. Ważną rolę w tym procesie odegrały m.in. ataki terrorystyczne we Francji w 2015 roku, w których zginęło 130 osób. Ponadto wzrost wskaźników przestępczości z użyciem przemocy w kraju wzmacnia poczucie niepewności wśród Francuzów - ocenia "Le Figaro".

Obecnie żaden z głównych polityków nie proponuje przywrócenia kary śmierci, chociaż Marine Le Pen wielokrotnie wyrażała poparcie dla niej w przeszłości - zaznacza dziennik.

W artykule dodano, że dla prawicowych polityków wyrażane poparcie dla kary śmierci to sposób na zaznaczenie swojej zdecydowanej postawy w polityce zwalczania przestępczości.

Czytaj również:

PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej