Śmierć Nawalnego. Brytyjski rząd podjął zdecydowane kroki

2024-02-17, 04:33

Śmierć Nawalnego. Brytyjski rząd podjął zdecydowane kroki
Wielka Brytania. Resort wezwał rosyjskich dyplomatów. Ma to związek ze śmiercią Nawalnego. Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Brytyjski rząd wezwał dyplomatów z ambasady rosyjskiej w Londynie, aby "dać im do zrozumienia, że władze rosyjskie ponoszą pełną odpowiedzialność za śmierć Aleksieja Nawalnego".

W oficjalnym oświadczeniu brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło również, że śmierć rosyjskiego opozycjonisty musi zostać "w pełni zbadana".

Śmierć Nawalnego. "Brutalny charakter rosyjskiego systemu"

- Władze uwięziły go na podstawie sfabrykowanych zarzutów, otruły zakazanym środkiem paraliżującym i skazały na uwięzienie w kolonii karnej. Nikt nie powinien wątpić w brutalny charakter rosyjskiego reżimu - powiedział rzecznik brytyjskiego MSZ, dodając, że Aleksiej Nawalny poświęcił życie, by ukazać zepsucie rosyjskiego systemu i walczyć o wolność polityczną.

Wcześniej w piątek szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron zastrzegł, że Władimir Putin będzie musiał "odpowiedzieć" za śmierć opozycjonisty.

Posłuchaj

Rosja: Aleksiej Nawalny nie żyje - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 2:34
+
Dodaj do playlisty

Nawalny nie żyje. To osobisty wróg Putina

Wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego przekazała federalna służba więzienna okręgu jamalsko-nienieckiego, gdzie od grudnia dysydent był przetrzymywany w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

47-letni Nawalny odsiadywał wyrok 19 lat pozbawienia wolności za rzekomą działalność ekstremistyczną. Wcześniej opozycjonista przebywał w kolonii karnej numer 6 w obwodzie włodzimierskim na wschód od Moskwy, w grudniu został przewieziony do kolonii karnej w okręgu jamalsko-nienieckim na północy Syberii.

Czytaj także:

IAR/pb

Polecane

Wróć do strony głównej