Art. 7. unijnego traktatu. Polska zrobiła pierwszy krok na drodze do zakończenia procedury

2024-02-20, 17:47

Art. 7. unijnego traktatu. Polska zrobiła pierwszy krok na drodze do zakończenia procedury
Polski plan reform w sądownictwie ma zakończyć procedurę praworządnościową.Foto: EQRoy/Shutterstock

Polska zrobiła pierwszy krok na drodze do zakończenia unijnej procedury praworządnościowej. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w Brukseli plan reform sądownictwa. Okazją było spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów w Brukseli.

Pierwsze reakcje - jak mówił później dziennikarzom - były pozytywne. Potwierdzali to przedstawiciele Komisji Europejskiej, według których zakończenie procedury jest możliwe w ciągu kilku miesięcy.

"Usłyszeliśmy realistyczny plan"

- Bardzo pozytywna reakcja - mówiła po polsku wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova na spotkaniu z dziennikarzami. - Po 6 latach dyskusji o polskich reformach, usłyszeliśmy realistyczny plan, który zapewni niezależność sądownictwa. To był od początku cel - powiedziała wiceszefowa Komisji.

Z relacji dyplomatów, którzy przysłuchiwali się debacie, wynika, że pozytywną reakcję na plan działań wykazała nie tylko Komisja, ale i unijne kraje. - Jestem bardzo wdzięczny państwom członkowskim za ten kredyt zaufania, za pozytywne i ciepłe słowa - komentował później polski minister sprawiedliwości.

Posłuchaj

Polski plan reform w sądownictwie ma zakończyć procedurę praworządnościową (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

- Ta bardzo pozytywna reakcja wiąże się także z pewnym poziomem zaufania do tego, że zrobimy wszystko w taki sposób, że będzie to przewidywalne i zgodne z podstawowymi standardami praworządności - dodał Adam Bodnar.

Poinformował też, że podczas debaty podkreślano, aby wszystkie reformy były przeprowadzane zgodnie z regułami rządów prawa. - Żeby nie iść na skróty, żeby starać się uzyskać możliwie szeroki konsensus dla zmian, które są wprowadzane - dodał minister sprawiedliwości.

Pakiet dziewięciu ustaw

Plan, który przedstawił Adam Bodnar, to pakiet dziewięciu ustaw, które muszą być przyjęte przez parlament. Dotyczą one statusu Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, także statusu sądów powszechnych, rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratury generalnej.

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę praworządnościową przeciwko Polsce w ramach artykułu 7. unijnego traktatu w grudniu 2017 roku. Głównym powodem były zmiany w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/jb

Polecane

Wróć do strony głównej